Yeni Başlangımız Hayırlı – Uğurlu Olsun…

Son yazımda üç günlük veli tecrübemi paylaşmıştım. Bugün ise dokuz günlük veli tecrübemle durumu kısaca özetleyeyim.

1. Haftayı, Okula gidilen üzgün,mutsuz  2 gün, 3 gün okula devamsızlık, bir sınıf öğretmeni ve sınıf değişikliği ile bitirdik. 

2. Hafta:  4 gündür güle oynaya okula gidiliyor. Okuldan bugünde mutluyum diye çıkılıyor. “Öğretmenimiz bizi çok güldürüyor hangisini sana hatırlayıp söyleyeyim ki” diye yapılan günün yorumları…

6 yıldır atletini pantalonunun içine koymasını başaramayan kişiye anne deniyor.

1 günde atletini pantalonun içine koymasına ikna eden ve öğreten kişiye sınıf öğretmeni deniyor.

15 yıllık öğretmen arkadaşım Tuba Akdeniz artık ailemize Berrasu’nun sınıf öğretmeni ünvanı ile katıldı. Kızıma kendi evladı gibi – hatta hapşurma sayısını saymasına bakılırsa benden bile itinalı bakacağına emin olduğum-  Tuba öğretmenimiz evimizin en kıymetlisine öğretmenlik yapmayı kabul ederek büyük bir sorumluluğu kabul etti.

Berrasu nun bebeklik, çocukluk, anasınıfı arkadaşı Deniz’de yeni sınıfında olduğu için Berrasu çooookkkk mutlu, MAŞALLAH… Hep mutlu kal kızım… Senin mutluluğun bizim mutluluğumuzdur…

Berrasu verilen ödevleri çok sorun yaşamadan yapsın diye elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Korkutmadan, okuldan soğutmadan eğlenerek öğrensin, tekrar etsin istiyorum. Ama ödevden çok oyun düşünüyor. Bunda yadırgayacak bir durumda yok aslında.

Birde Berrasu az önce ödev yapma amacını paylaştı, bende sizinle paylaşayım 🙂

Berrasu dan inciler:

“Bu derside yapayım, sınıfımı geçeyim… Anasınıfında kalmadım, 1. sınıf, 2. sınıf sonra lise… sonra liseden sonra olan gelincede kendi evimi tutup senin yanından ayrılacağım. Az kalmış değil mi anneciğim?”

Eminim çocuğu bu yıl birinci sınıfa başlayan birçok ailede farklı kaygılar, farklı sıkıntılar yaşanıyordur. Devlet okullarında geçen hafta uyum süreci olarak değerlendirildi. Berrasu gibi uyum sürecinde uyum sorunu yaşayanlar oldukça fazladır. Biz yaşadıklarımızı geçmişte yaşadığımız ağır yaşanmışlıklarımıza bağladık. Ama çevreden, sosyal medyadan annelerin paylaştıklarından birçok çocukta uyum, hazıroluş problemleri yaşandığını görüyorum…

Uyum sürecinde sorun yaşamayan çocuklarda da “ödev” , “ders çalışma” sorunları başladı.  Birçok anne-baba uzmanlara danışıyor. İnternetteki anne paylaşımlarını okuyor, annelere, eğitimcilere danışıyor… Amaç çocuğumuzu okuldan soğutmadan ödevlerini yaptırmak. Üstelik sadece çocukların okuldan soğuması değil evde anne-baba- çocuk arasında çatışmalara,  evlerde seslerin yükselmesine neden oluyor?

Ödev niçin verilir? ödev ne kadar verilmeli? Çocuğuma ödevlerini nasıl yaptırmalıyım? Öğretmenler neden bu kadar çok ödev veriyor? Çocuğum ne zaman oyun oynayacak? Emin olun bu soruları çocuğu okula başlayan bütün veliler, anne-babalar yıllardır  soruyor. Zaman içinde öğretmen- anne/baba – çocuk ödev konusunda uyum sorunlarını çözüyorlar. Ama başlangıç çok önemli.

Bugünlerde okuduğum eğitimci/uzman fikirleri ve anne tecrübelerini linkler halinde paylaşmak istiyorum. Varsa çevrenizde 1. sınıfa çocuğu başlayanlar onlarda yazılara bir göz gezdirerek tek olmadıklarını görebilirler.

Çözüm ise bu bilgiler – anne/baba – çocuk – öğretmen diyalogunda….

http://blogcuanne.com/2012/09/24/odev-ne-zaman-nasil-ne-kadar/

http://listelist.com/cocugu-okula-baslayanlara-tavsiye/

http://www.annenotlari.com/oku/7582/1-sinif-cocuguna-ders-calistirma-odev-yaptirma

http://listelist.com/cocugu-okula-baslayanlara-tavsiye/

http://www.egitimpedia.com/egitim-2/odev-hakkinda-6-soru

http://artidanismanlik.blogspot.com.tr/2015/10/birinci-snf-ebeveyn.html

http://cocukpsikiyatrisiizmir.com/tr/ev-odevleri-sorunlarini-nasil-cozebiliriz

https://www.facebook.com/Dr.AdemGunes/posts/766959956673155

Reklamlar
GENEL kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: