Cumhuriyet Nasıl İlan Edildi: NUTUK

Berrasu ile elimize bayraklarımızı alıp, kırmızı-beyaz giyinip bir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliğine katılmak istiyordum. Ama Berrasu hafta sonunu biraz hareketli geçirdi. İlk defa arkadaşları ile evde bir buluşma gerçekleştirdi. Ertesi gün de ateşlendi. Birkaç gündür ateşinin düşmesi, baş ağrılarının geçmesi ile uğraşıyoruz. Her zamanki gibi Hilmi hocamızın önerileri doğrultusunda tedavisini yapmaya çalışıyoruz. Anne baba işe gidemeden evde Berrasu ile ilgileniyoruz. Kuzuma şifa dualarınızı ve enerjilerinizi göndermeye devam edin lütfen.

Cumhuriyetimizin ilanının 91. yıl dönümünü kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Sosyal medyada çeşit çeşit yazılar görseller paylaşıyoruz. Bazen kendi cümlelerimizle bazen de hoşumuza giden bizim düşüncemizi yansıtan hazır yazılar, görseller paylaşıyoruz. Çok yakın bir tarihte okuduğum bilimsel bir kaynağa göre “sosyal medyada paylaşılan görselin/fotoğrafın başkası üzerindeki etkisinin 7 saniye olduğunu” öğrenince çok şaşırmıştım. 

Bu bilgiyi okuduktan sonra kendi kendime bir kararımı tekrar hatırlattım. Bundan sonra bir tanıdığıma bir hediye alacaksam  hediye seçimimde yine önceliğim “Nutuk veya Türkçe açıklamalı Kur’an-ı Kerim olacak. Cumhuriyetin ilanı ile ilgili her görselin tarihçesini bilmeliyiz. Dini bilgilerimizide birilerinin kendi anlayışını bize anlatmasından değil, ilk kaynağımız Kur’an-ı Kerim den öğrenmeliyiz.

Türk halkı okumadan, kulaktan dolma bilgilerle bilgi dağarcığını doldurmanın cezasını çekiyor. Bu sayfayı okuduğuna göre elinde, evinde ya da iş yerinde bir bilgisayara sahipsin demek. Şimdi o elinden düşürmediğin senin bir organın gibi olan iletişim aracına NUTUK pdf yi yüklemeni ve her gün en azından bir cümle okuyup Mustafa Kemal Atatürk ün Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl, hangi koşullarda kurduğunu okumanı istiyorum.

NUTUK  yeni Türkiye devletinin yazılan ilk tarihidir. 1919’dan başlayarak 1927 ye kadar olan tarih dilimini incelemektedir.

Yazarı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’tür. Adını, ülkemiz halkının yaptıklarını Dünya tarihine altın harflerle yazdıran Atatürk  gelecekteki Türk insanına tarihimizi anlatmak amacıyla bu kitabı kaleme almıştır.

Nutuk ilk defa,  Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisinin 15-20 Ekim tarihleri arasında, Ankara’da toplanan İkinci Kongresinde okunmuştur. Konuşma otuz altı buçuk saat (36,5 saat) sürmüştür.

1071 rakımlı Çankaya Köşkün de Atatürk Müze Köşkü‘ nde sanal bir tur at.

Cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacaktır. Ben Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile büyüdüm. Evladımı ve öğrencilerimi de bu hitabenin ışığıyla besleyecek anne ve öğretmenim. Her yeni eğitim öğretim yılında defterlere İstiklâl Marşı’nı yazdırmaya, öğrencilerime ilkokulda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini ve Nutuk u  anlamı ile öğretmeyi amaç edinmiş bu amacından da asla vazgeçmeyecek öğretmenim.

Reklamlar
GENEL kategorisinde yayınlandı. 4 Comments »

4 Yanıt to “Cumhuriyet Nasıl İlan Edildi: NUTUK”

 1. Zeynep Arslan Says:

  Senin gibi öğretmene kurban olunur, yetiştirdiğin çocuklara da…

  • ulku Says:

   Senin gibi arkadaş ve anneye de can kurban:))) Kesinlikle yetiştirdiğim her öğrencinin kalbinde ve beyninde Mustafa Kemal Atatürk için özel ayrı bir edindirdiğime, anlamlı bir sevgi oluşturduğuma eminim.

 2. Türkay Says:

  Bayramımız kutlu olsun 🙂 Prensese öpücükler 🙂

  • ulku Says:

   Hepimizin bayramı kutlu olsun. Sevgiler:)


Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: