Keyifli Kahvaltılar …

deneyBiz yemek yemeyi ve değişik yemekler yapmayı severiz. Hastalıktan dolayı bir süreliğine ailece dışarıda yeme imkanımız yok.

Evdeki rutinlerimiz içinde mutluluklar arıyoruz. İnsan mutlu olmak isterse imkansızlıklardan bile mutluluk çıkarırmış.

İşte kendi kendime kısıtlı koşullarımızdan çıkardığım bir mutluluk. Artık kahvaltıları daha çok seviyorum.Bunun için birçok sebep sıralayabilirim.

 

1 . Birlikte sofraya oturduğumuz tek öğünümüz.

2. Berrasu’nun en az yemek sorunu çıkardığı öğün.

3. Hadi kızım, aç ağzını kızım, çekme şu kafanı kızım, gel buraya çabuk! diye delice bağırmalarım olmuyor. (hadi lafını hiç sevmem. Çocuğa hadi dememek için 4 sene uğraştım, son bir senedir dediğim hadilerle dünyanın etrafında iki üç tur “hadi” yazabilirim)

4. Ağlama bağırma olmayınca karnım doyuyor.

5. Komşularımızın da rahat ettiği saatler.

6. Kahvaltılarımızı Volkan hazırlıyor.

7. Berrasu’nun yemeğini Volkan yediriyor.

Belkide kahvaltının beni en mutlu eden öğün olması altıncı maddenin başlamasıyla oldu. Evdeki durumları azıcık ucundan bucağından anlatayımda mutluluğumu paylaşayım. Mutluluklar paylaşınca çoğalırmış.

Şimdi bir yanlış anlaşılma olmasın. Volkan ilk defa mutfağa girmedi. Yıllardır sadece kahvaltı değil, lezzetli yemekler, şahane yemek masaları, ziyafetler hazırlar. Ama hep söylüyorum evimize bir ateş gibi düşen yavrumuzun hastalığı bizim hayatımızı hastalıktan önce ve sonra diye ikiye ayırdı. Berrasu’nun yemekleri hazırlanırken çok fazla itina gerekiyor. Her mutfak malzemesinin dezenfektana koyulması, oradan çıkanların kullanılması, her yerin steril olması, tezgahların dezenfekte edilmesi, meyvelerinin sirkeli suya koyulması, balı/pekmezi/terayağı dahil yediği içtiği bütün yiyeceklerin bizim kullandığımızdan ayrı olmasını düşününce mutfak kısmı çok meşakkatli geçiyor. Bir erkeğin yapabileceğinden çok fazla ayrıntı ve itina gerekiyor. Ama bütün bu zorluklar bile Volkanımı korkutmadı kahvaltı sorumluluğunu birden bire üstüne aldı.

Herşey yumurta sorunu ile başlamıştı. Kahvaltıda Berrasu hanıma sormadan kendi kafamıza göre yumurtayı pişirince o yumurta elimizde kalmaya başladı. Zaten sorun çıkarmaya hazır bekleyen bizim kız yumurtayı görünce “ben başka istiyordum” diye başlıyordu ağlamaya.  Gün ağlamayla başlayacağına “bugün yumurtanı nasıl istersin?” diye sormaya başladık.

Seçenekler:

a) tak tak mı (lop yumurta demek) istersin?

b) yağda yumurta mı istersin?

Övünmek gibi olmasın ya da olsun yemek konusunda iyiyimdir. Gel gelelim Volkan’ın yağda yumurtasını yiyen biri olarak kendi pişirdiğimi kendim bile yemez oldum. Küçük gurme de babasının lezzetli yağda yumurta yaptığını farketti. Tercihlerini “b” den yana kullanmaya başladı.

Volkan yağda yumurta yapmak için mutfağa girdi. Eeeeee! Bizim mutfağa girer girmez hemen yumurta yapılmıyor ki. Önce kullanılacak kaşık, çatal, kaseyi dezenfektana koydu.  Onlar dezenfektandan çıkana kadar Berrasu’nun sabah kahvaltıda yiyeceği meyveleri sirkeli suya koydu. Hem bekleme zamanı boşa gitmesin hem de Beroşla birlikte kahvaltı yapmamız gerektiği için bizim kahvaltılarıda hazırladı. Birgün ekmekler tost makinasında biraz fazla kalmış. “Artık ekmeği de babam hazırlasın, babam kıtır kıtır ekmek yapıyor” dedi.

Bir de baktık sabahları ben biraz geç kalkmaya başlamışım. Bir, iki gün böyle olunca biranda mecburiyetten üstümde olan kahvaltı sorumluluğu üstümden kuş gibi uçuverdi. Görüyorsunuz kendiliğinden oldu. Volkan’a bol bol övgü yazın ki vazgeçmesin bu işten:))

Berrasu’nun “babacığım seni artık yumurta pişiricisi ve yediricisi ilan ediyorum” demesinden sonra değmeyin 41kere maşallahkeyfime. Beroş ister de babası yapmaz mı? Kahvaltıyı yedirmekten de kurtuldum. Ohhh be!!!

Ben de bu sayede rahat rahat kahvaltı  edebiliyorum hatta karnımın doyduğunu hissediyorum. Sofrada bağırıp çağırmayınca sohbet bile edebiliyoruz Beroşla. Her kahvaltıda  biraz düşündüren, biraz öğrendiği bilgileri gösteren sorular/bilmeceler soruyor. Soruları daha çok bilimsel içerikli oluyor. Bilime, matematiğe, doğaya karşı aşırı ilgisi var. “Hızlı öğrenmenin en büyük nedeni meraktır.” denilir ya doğruymuş. İlgi alanına giren konuları hızlı bir şekilde öğreniyor. Birde üstelik bilgisini soru yapıp satıyor.

 

Reklamlar
GENEL kategorisinde yayınlandı. 4 Comments »

4 Yanıt to “Keyifli Kahvaltılar …”

 1. duyguceylan Says:

  beroşumm sizler gibi bir aileye sahip olduğu için çok şanslı.2.5 yaşındaki kızıma yapmam,söylemem dediğim ne varsa yaptım ve söyledim maalesef.tv de izlettim,hatta tv kurtarıcım oldu:)bütün gün evde azıcık iş yapabilmek ve onu sabitlemek için yanlış yaptığımı bilerek ve üzülerek karşısına oturtturdum çocuğu:( siz çok sabırlı ve ilgili bir annesiniz ülkü hanım.biz komşularımızı gece gündüz ayırt etmeden rahatsız eder bir moddayız anlayacağınız:)o yüzden size,beroşuma volkan beye kocaman bir MAAŞALLAH diyorum…

  • ulku Says:

   Çok teşekkürler. Anne baba olmak zor. Anne olmak daha da zor. sağlık problemi olan çocuk çok daha zor. Çocuğun için en iyisini yaptığına inancım sonsuz. Komşular içlerinden Allah o ses kesilmesin diyorlardır. Çünkü, evde bir çocuk varsa ve hiç ses çıkmıyorsa bir problem vardır demekmiş. Bizim komşularımız biz hastanedeyken bizim sesimizi, kızımın gürültüsünü tekrar duymak için dua etmişler. Tek gelsin evleri başımıza yıkarcasına gürültü patırtı yapsın, bizi en üzen sizin evin sessizliği demişlerdi. Tv konusunda biraz daha az destek almanı öneririm.2,5 yaşında tek basına birçok faaliyet yapabilir. Tv basındaki kadar rahat olmazsın daha sık kontrol edersin ama için daha rahat olur. Allah yavruna ve sevdiklerine sağlık, evine huzur versin.

 2. Zeynep A Says:

  Volkan beyin eline sağlık! ben de küçükken çok zor yerdim, yemekleri de babam yapardı. Yaptığı yemekler genellikle şipşak ve besleyici şeyler oluyordu, biraz büyüdükçe bizi de katmaya başladı işe, onu ayıkla bunu doğra, şunu buzdolabına koy… siz de biz de o günleri göreceğiz inşallah çocuklarımızla, beraber yemek yapmak ve sonra onlar yapsın biz yiyelim… uzatmayayım, volkan beyin kahvaltı hazrlaması bana babamın hazırladığı kahvaltıları hatırlattı. 3 kardeşiz, okula giderken her sabah üçümüze ayrı ayrı helva yapardı, küçük bir sahana önce tereyağı, üstüne irmik, şeker, birazcık kavurup üstüne de süt dökerdi. irmikler sütü çekti miydi helva tamamdır. bu besleyici helva modelini açık kahve renginde bile yemedik hiç, çok hızlı yaptığı için irmikler pek kavrulmuyordu ama üstüne de tarçını basıp severek yiyorduk sıcak sıcak. pazar günleri de mahallenin fırınından 2 ekmek hamuru alır gelir, piza yapardı bize. Ekmek hamurunu oklavayla açıp tepsiye yayar, malzemelerin en azından bir kısmını bize hazırlatıp sonra hepsini hamurun üstüne dizer fırına atardı. çocuklar olarak, un serpmek, babamın kollarını sıvamak, zeytinleri ayıklamak, tepsiyi yağlamak, peynirleri dizmek gibi görevlerimiz vardı. Arada bir yapar hala. Berrasu’nun hijyen şartlarını gevşetebildiğinizde denersiniz belki.
  şimdi çocuklarımın babası da yemek yapıyor onlara, özellikle balık ve düdüklü tencerede sebze yemekleri. erkekler sanıyorum kendilerine ait, başı sonu belli alanlar olunca sevinerek ve övünerek gayet güzel işler yapabiliyorlar, çocukların da hoşuna gidiyor.

  • ulku Says:

   🙂 Ne güzel anlatmışsınız. Allah babanıza sağlık ve uzun ömürler versin, ellerine sağlık. Babanız hem marifetleriyle hem de size verdiği güven duygusuyla, damağınızdan ve aklınızdan gitmeyecek lezzetler yaratmış. Helva tarifinizi yarın öğleden sonra kızıma atıştırmalık olarak yapacağım. Üstelik tarifi nereden aldığımı, sizi ve sevgili babanızı anlatıp sizin sımsıcacık sevgi dolu anılarınızı kuzumla paylaşacağım.Yarın, belkide helvayı çok severse bundan sonra sık sık sizin kulaklarınızı çınlatacağız… başka tariflerinizi de beklerim:))) sevgiler


Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: