İlaç Sorunu…

Işın tedavisinden sonra Berrasu’nun yeni kemoterapi iğnelerine geçtik. Bu kemoterapi ilacını bir yıl boyunca, her ay dört gün üst üste yaptıracağız. Aslında ilaç serum  olarak da (damar yolundan) verilebilirdi. Ama uzman doktorumuz Gülen Hanım “Berrasu damar yolu açılırken yaşadığı travmaları artık yaşamasın, bu ilaç koldan deri altına iğne olarak yapılsın” demişti. Hilmi hocamızında onayıyla ilacı deri altından almasına karar verildi.

İlacımız yazıldı. Volkan eczaneye ilacı almaya gitti. İlaç yok. Bir eczaneye sor,yok… İkinci eczaneye sor, yok… Üçüncüye, beşinciye derken nerdeyse bütün Türkiye’de ilacı aradık ama yok, yok yok…  “Türkiye’de kanser hastalarının ilaç bulamama sorunu yok” diyenler siz ya hiç ilaç aramadınız ya da gerçeği söylemiyorsunuz.

Yok işte bu ilaç Türkiye’de ve birçok avrupa ülkesinde yok. Eczacılar birliğinin ithal ilaç getiren birimi ise bu ilacı hiç getirmiyor bile. Birtek bizim aradığımız alexan 40 mg ilaç değil muadilleri Ara-cell 100 de, Cytarabine de yok…

İlacı bulamadık, üstelik kısa bir sürede ilacı yaptırmak zorunluluğumuzu da biliyorduk. Volkan ilacı bulamadığımızın üzüntüsü ile hastalandı. Bugüne kadar olmayan hastalıklar çıktı. Tansiyonu çıktı, şekeri yükseldi. Yataktan ayağa kalkınca boynundan başlayıp gelen dayanılmaz bir baş ağrısı , baş dönmesi, ateş ve mide bulantısı yaşamaya başladı. Gün içinde defalarca acile gitmek zorunda kaldı.

1

 Beyin tomografisi, MR , ciğer ve boyun röntgenleri çekildi. Defalarca kan alındı tahliller yapıldı.  KBB’a, nörolojiye, dahiliyeye derken bugünde enfeksiyon hastalıklarına yönlendirildi. Sonuçlar cuma günü belli olacak.

 Kardeşim Uğur, Berrasu’nun hastalık haberiyle başlayan ve aylardır süren hastane günlerimizde de Volkan’ın hastalığında da biran bile bizi yalnız bırakmadı. Allah ondan binlerce kez razı olsun…

 İlacı bulamayınca çok zor durumda kaldık. Hastaneden rica ettik bize ödünç ilaç verdiler de bu ayki ilk tedavisini zamanı geçmeden aldı, alabildi…

 Aldığı kemoterapi ilacının etkisi ile yine sinirli, yine yemek yemiyor. Bütün hafta boyunca hastaneye gidip iğne yaptırmamıza, kan tahlili yaptırmamıza rağmen eve dönüyor olmak Berrasu’yu mutlu ediyor…

 Evdeki nüfusumuz üç hasta sayısı iki… Zor günler bitecek inşallah en yakın zamanda….

 İlacı hâlâ arıyoruz. İlacı bulmamızda bize yardımcı olan bütün dostlarımıza çok teşekkür ediyorum…

NOT: Yıllar sonra kızım önemli mevkilere geldiğinde “ibadet ederken resmi yok demesinler” diye ibadet anından resmini de yayınladım… Allah senin duanı kabul etsin yavrummmm….

Ama balkondan tencere tava elinde protestosunuda yapıyor….

Reklamlar

6 Yanıt to “İlaç Sorunu…”

 1. zeynep aslan Says:

  Çok üzgünüm , hala arıyoruz.hala umutluyuz…

  • zeynep aslan Says:

   tencere tava :)bayılırım ben böyle muziğe, Allah yardımcınız olsun.Neler neler atlattınız …Bu sağlık sıstemının tek neden SGK nın ecza depolarına para ödememesidir aslında…böyle bir hayatı bize layık görenler utansın.
   biz varız hala ülkü hanımcım, umutlarımızla burdayız.sevgiler ,dualar.

 2. mustafa yaşar Says:

  BanA mail adresime,ilacın ne oldugunu ve etken maddesini yazarsanız bende araştırmak isterim.Berrasu Eymene de dua et kizim. ALLAH kabul etsin

  • Şule Şenol Says:

   Cytarabine etken maddesi olarak gözüküyor. Ben bugün Avusturya^dan iki doktor arkadaştan haber bekliyorum.

 3. Sevilay Says:

  Eskişehir’de bir eczacı arkadasım vasıtasıyla araştırdık ancak uygulanan SGK politikaları sebebiyle Turkiye’ye uzun zamandir getirilmediğini belirtti. Buradaki rapor ile yurtdışından alınma olasılığı var miymiş? Eğer böyle bir durum soz konusu ise kardeşim havayollarında çalışıyor, onun aracılığıyla yardımcı olmak isterim.

 4. Pratik Anne Says:

  Amerika’da yasiyorum. Prosedur geregi nedir bilmiyorum. Buradan getirtme imkanimiz varsa seve seve yardimci olmaya calisirim. Lutfen benimle pratikanne@gmail.com‘dan irtibata geciniz.


Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: