Işın da Bitti…

Hayırlısıyla Berrasu’ya koruma amaçlı yapılan 7 günlük ışın (radyoterapi) tedavisi de bitti. Işın tedavisinde anestezi alacağı için son üç BOSu anestezisiz yaptırmıştık.

ışın 1

BOS alınırken dışarda beklerken bile neredeyse fenalaşan ben, mecburen  müdahale odasına girme cesaretini bile bulmuştum. Işın tedavisinde 7 gün boyunca anestezi alacağını bilmek bizi oldukça huzursuz ediyordu. Ama “yapacak başka birşeyimiz yok” diye düşünüyorduk. Ama öyle olmadı.

İlk gün ışın tedavisini anestezi ile aldı. Anestezinin yan etkileri yanında birde aç kalmak zorunluluğu çok kötü oldu. Berrasu’nun zaten  kullanması gereken bir kemoterapi ilacı olduğu için akşam sekizden sonra hiç birşey yiyip içmemek zorunluluğu var. Birde anestezi için sabahta kahvaltı yapamıyordu. Anesteziden sonrada iki saat aç kalmak zorunluluğu gelince çocuğun kahvaltısı öğleden sonra saat üçü bulmuştu.

Ama şansımıza radyo onkolojideki teknisyenlerimiz birer melekmiş. İkinci gün sabah, Kadriye Taşçı ablası Berrasu’yu anestezi almadan tedavi olması için ikna etmeye çalıştı. Berrasu’yu ikna etmek için dökmediği dil kalmadı. Nasıl uğraştı, nasıl uğraştı anlatamam.

ışın 2

– Çığlık çığlığa ağlayan Berrasu’ya sesini duyurdu.

– Işın tedavisi alacağı odaya girmeye ama sadece odaya bakmaya ikna etti.

– Odaya girince tedavi masasına çıkmaya ikna etti.

– Özel olarak yapılmış maskesini takmaya ikna etti.

– Maske ile masaya uzanmaya ikna etti.

– Maskeyi masaya sekiz yerinden zımbaladı Berrasu’yu sabit bir şekilde masaya monte etti ve öylece birkaç dakika kalmaya ikna etti.

Bütün bunlardan sonra maskeyi takıp yatınca tavandan bir sürü kuşlar geliyor kuşları biraz bekleyip görmek ister misin?” diye sordu. Sen kuşları görmek için beklerken annen, baban ve sen tıp oyunu oynayacaksınız hiç konuşmayacaksınız. Annenle baban ayak bileklerinden tutacaklar ama kesinlikle konuşmayacaksınız diyerek Berrasu’yu ikna etti.

Berrasu’ya hemen maske takıldı. Maskenin kenarlarındaki deliklere sekiz tane aparat takıldı. Kesinlikle bir milim bile başını kıpırdatamayacağı şekilde masaya kafası sabit tutturuldu. Ayaklarına kum torbaları koyuldu. O kum torbalarını anne ve babasının eleri olarak algılaması sağlandı. Koşar adım odadan hepimiz çıktık. Tedavi odasının kapkalın kapısı kapatıldı.

ışın 3

Teknikerler  Kadriye Taşçı ve Derya Öztürk bilgisayarlarla ışın işlemini yönettikleri kumanda odasına girdiler. Tedavi odası ile kumanda odası arasında hem görüntü hem ses bağlantısı var. Kadriye abla sürekli Berrasu ile ses sistemi aracılığı ile konuştu. “Berrasu şimdi seninle uçuş yapacağız? Nereye uçuyoruz biliyor musun? Malatya’ya uçuyoruz. Antalya’ya uçuyoruz. Annesi biraz kolunu çek. Babası başını indir vs vs.”

Sanki bizde odadaymısız hissi veren onlarca cümleyi kurdu.  Derya abla da bilgisayar ekranında görülen başına önceden belirlenen miktarda ve belirlenen yerlerine ışın verdi. En uzunu yirmi saniye olan dört farklı uzunlukta ışın verildi.

Tedavi biter bitmez kapı açıldı, odaya girdik. Biz hemen konusmaya başladık. Tıp oyunumuz bitmiş gibi. Zımbalar açıldı. Berrasu’ya Kadriye abla sordu. “Berrasu kuşları gördün mü?”  “Ya hayır ben buraya yatınca uyuyorum” cevabını verince hepimiz güldük. Güldük çünkü yavrumuz masumca kuş görmeye çalışırken biz de bir tedaviyi daha başarıyla bitirdiği için seviniyorduk…

Kadriye ablası “kendini dinleyerek kuşları görmeye girdiği için” Berrasu’ya üstünde prenses süslemeleri olan çok güzel bir tişört  hediye etti. “Bunu bana abla  hediye etti” diyerek neredeyse üç gün o tişörtü hiç çıkarmadan giydi.

Son tedaviye gitmeden öncede birlikte bir plan yaptılar. Tedavinin son günü Berrasu en sevdiğin prenses kıyafetlerini giyerek, Kadriye ablası da saçlarını fönleterek gittiler hastaneye. Tedavinin bitiminden sonra birlikte fotoğraf çekinerek tedavinin bitimini kutladılar.

ışın 4

Kızımıza gösterdiğin sabır ve itina ile “anestezi almadan olmaz, asla yapamaz” dediğimiz ışın tedavisini başarıyla, güle oynaya bitirmemizi sağladığın için teşekkür ederiz Cerrahpaşa radyasyon onkolojisi teknikeri Kadriye  Taşçı abla.

Tedavinin bitiminden sonra temiz hava alması için Emirgan Parkı’na gittik. Sessiz sakin bir yerde kahvaltısını yaptırmaya çalıştık…

Reklamlar
BERRASU ADA kategorisinde yayınlandı. 8 Comments »

8 Yanıt to “Işın da Bitti…”

 1. Nurgül Kurşunlu Says:

  allah böyle insanları hastanelerimizden eksik etmesin inşallah kuzunuz bu şekilde davranan bu yüce gönüllü insanın elini ayağını saygıyla öpüyorum.

 2. mustafa Says:

  Cok,şükür bunuda atlattık,teknisyen bayandan ALLAH razı olsun.

 3. elif Says:

  Allah böyle güzel insanları, hep karşısına çıkarsın Berra kuzusunun …..Çokkkk büyük geçmiş olsun bunu da atlatmışsınız ….Dualarımız sizin ile ,sevgiler …

 4. aysel Says:

  çok çok geçmiş olsun. Allah kadriye abla gibi böyle insanları başımızdan eksik etmesin

 5. Türkay Says:

  Süpersin Berra 🙂 Öptüm yanaklarından 🙂
  Türkay Demiroğlu

 6. zeynep aslan Says:

  prenses Berrasu ,sen ne guzel bir varlıksın,ıyı kı varsın .
  Annenle babanla ailenle (dedenle ve kırazlarıyla) mutlu saglık bir omrun olsun…
  Rabbim seni onlara, onları da sana bagıslasın.
  Sevgıler,dualar.

 7. duyguceylan adana Says:

  Kuzum tatlı meleğm… yüreğınde insan sevgisi taşıyanların gösterebileceği bir hassasiyet bu…

 8. Selda Urun Says:

  Kadriye Abla’ya teşekkürler, seni seviyoruz 🙂


Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: