İzin Bitti…

bisikletCuma günü Berrasu için çok fazla yorucuydu. Anestezi ile bos alındı. Çocuk öğleden sonra dörde kadar aç kaldı. Aç aç tüberküloz taramaları için ana damarlarından kan alındı. Sonrasında ev izni çıkınca herşeyi unuttu eve gideceği için çok mutlu oldu.

  Cuma akşamı geç saatlerde eve vardık. Berrasu çok geç sat olduğu için hemen uyudu. Sabah erkenden uyandı. İlk önce evde olmayı yadırgıyor. Sanki bir yabancıymış gibi davranıyor. Evin içinde terdirgin tedirgin gezmeye başladı. Ama ilerleyen saatlerde evde olmanın huzurunu yaşıyor.Evde odasına girince çok istediği bisikletini görünce çığlık çığlığa sevindi. Benimde pedallı bisikletim oldu diye çok mutlu oldu.

Cumartesi günü Berrasu’yu doktorumuzunda önerisi ile sahile çıkardık. Sahilde yeşillikler üzerinde hopladı zıpladı. Denizin kenarında yürüdü. Çok kısa sürdü IMG_9031gezisi çabucak yoruldu ama çok mutlu oldu. Berrasu ki hastalanmadan önce evimizin yakınındaki dört parka hergün hergün gider asla yorulmak bilmezdi.  Allah’a binlerce şükür eve gitmesi, evden dışarıya kısacık süreliğine bile olsa gezmeye çıkması bizim için dünyanın en büyük keyiflerinden biri aslında. 

Evde beslemek için bir hayvan almak istiyorum diye tututrmuştu hastaneden çıkmadan. Hastaneden çıkarken Doktor Ada Abi ben eve balık alabilir miyim diye sordu. Ada abiside balık alabilirsin ama tüylü hayvan alamazsın cevabını verince IMG_9021havalara uçmuştu. Cumartesi çarşıdan parıltı adını verdiği altın sarısı bir IMG_9034balıkla, benekli adını verdiği grili mavili balıkları aldı. Eve neşeyle döndü. Onları odasındaki konsolun üstüne yerleştirdi. Pazar günü eve daha çok alışmıştı, daha keyifliydi. Hep böyle güllük gülistanlık değildik tabiki. Yine yemek yemeyecemler, yine anlamsız inatlaşmalar, yine sinirli bağırmalar vardı. Pazar akşam yine eşyalarımızı aldık ve hastaneye döndük.

Yolda hastanede ona küçük bir müdahale yapacaklarını yapabilirler diye yavaş yavaş anlattım. Karşı çıktı, bağırdı “yaptırma annecim” dedi. Yalnızca yapılacak olan mideden sıvı alınması işleminden haberdar olsun diye anlattım. Arabada hemen dikkatini dağıtacak başka bir şeyler bulmak daha kolay oluyor diye özellikle yoldayken anlattım . Ondan çok biz kaygılıydık. Gece saat beşte Berrasu’yu hiç ayağa kalrıdmadan , aslında kafasını bile nerdeyse yastıktan kaldırmadan burnuna hortum sokacaklar ve midesinden sıvı alacaklardı. Berrasu yatana kadar defalarca yaptırma annecim deyip durdu. Ama ben ve Volkan hatta annem ve kardeşim Uğur’da inanılmaz kaygılıydık.  Sabaha kadar uyumadık, uyuyamadık diyebilirim.

Sabah hemşire hanım, Volkan ve ben birlikte Berrasu’yu uyandırdık. Kafasını bile kaldırmasına müsade etmeden burnundan hortum gönderielbilsin diye Berrasu’yu tuttuk. Yavrum “annecim,babacım bana yardım edin beni kurtarın” dedikçe kalkmasın diye onu tuttuk. O ağladıkça biz de ağladık. Böylece birinci günün sıvısı alındı. Geriye kaldı iki sıvı daha. Bu gece ve yarın gece sabah beşte yine aynı işlemler yapılacakmış. IMG_9063

IMG_9048Neden yapılıyor bu işlem? Radyoloji profosörü olan hoca mr’da tüberküloz gördüm dediği için “vücutta canlı tüberküloz mikrobu var mı?” diye aranıyor. Cuma günü eve gitmeden önce ppd testi yapılmıştı. Tüberkülin denen madde küçük bir iğneyle derinin hemen  yüzeyine yakın verildi. Daha sonra tüberkülinin dokuda yarattığı etkiler değerlendirildi. Kızarma ya da sertleşme olmadı. Bu hastalığın olmadığını tam olarak belirlemese de olmadıgına bir işaret diye yorumlandı. Bu gece de  yavruma duanızı edin sabahleyin rahat yapılsın yeni sıvı alınma işlemi.

IMG_9042

Bugün bize (anne ve babada) tüberküloz riskimiz var mı diye röntgenlerimizi çektirdik. Biz dışarı Çapa’ya gideceğimiz için Berrasu’nun anneannesi geldi. Bütün öğleden sonrayı birlikte geçirdiler . Dün gece nerdeyse hiç uyuyamamıştım bende rötgenden sonra Kaçuva’ a gidip birkaç saat uyudum.

Bugün kızımla birlikte 23 Nisan Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı için odamızı süsledik. Dışarda olmak, bu yaşananların hiçbirini yaşamamış olmak, kızımı her yıl olduğu gibi sabah erkenden hazırlayıp Kartal stadına götürmek, yollarda bayrak sallamak, akşam meydandaki şenliğe katılmak, gündüz başka başka bayram etkinliklerine katılmak isterdim. Olmadı Allah bize yılbaşını da çocuk bayramını da hastanede geçirmeyi nasip etmiş.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu olsun.

IMG_9066

Reklamlar
BERRASU ADA kategorisinde yayınlandı. 7 Comments »

7 Yanıt to “İzin Bitti…”

 1. önceanne Says:

  oooof Ülkü of.. Kelimeler kifayetsız…Çeken bilir.. Biz de bugün 4 saat ev izni yaptık…

 2. elif Says:

  Dualarımız sizinle ,evladınız ile çokkkkkkkkk zor biz sınavdan geçiyorsunuz …….Bayram her yerde bayramdır ……
  Sevgilerrrrr …….

 3. duygu ceylan adana Says:

  dualarımız sizinle.allah yardımcınız olsun.berrasu iyi olsun,bugünleri hatırlamasın…

 4. çiğdem Onurun annesi Says:

  dualarım sizinle Allahım yardımcınız olsun kolayca yapılsın bitsin testleri sonu iyi çıksın inşallah Sevgiler Ankaradan

 5. mustafa Says:

  Tüberküloz testini bizde verdik cocuk icin yetişkin icin bile cok zor bir durum.sonuçlar hemen alınmıyor ama o sonuçları sabırla beklemek lazim .biran önce Hastaneden sağlıklı bir şekilde cikmamiz dilegiyle ….

 6. pınar Says:

  Dualarımız sizinle. Evinizde sağlıkla mutlulukla geçireceğiniz nice özel günleriniz olacak Allah’ın izniyle. Allah size dayanma gücü, tatlı kızınıza da bir an önce şifa versin inşallah.

 7. Sevilay Eskişehir Says:

  “Evet artık eve dönüyoruz!” yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Yağmur sonrası ortaya çıkan gökkuşağı gibi olsun Berrasu. Tüm yaşadıkları renklerini daha bir inatla, daha parlak yansıtacak gücü versin ona…


Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: