Geceleyin Kütüphaneye Gider misiniz?…

Nevşehir’deki ilkokul öğretmenim Fehime Namlı birgün derse girince bizi ikili sıra yapmıştı. Kütüphaneye gideceğimizi, oraya gidene kadar sırayı bozmadan gitmemiz gerektiğini anlatmıştı. Sıra sıra öğrenciler Cumhuriyet İlkokulu’ndan dışarı çıktık. Küçük şehirde yaşamanın avantajıyla gideceğimiz yere yürüyerek gitmiştik.  Yeni taşındığımız o şehirdeki bu gezi benim unutamadığım anılarımdan biri oldu. Okul ile kütüphane arasındaki mesafe ne kadardı hatırlamıyorum. Yolda geçen süreyi hayal meyal hatırlıyorum. Gittiğimiz Damat İbrahim Paşa Halk Kütüphanesi  benim hayatımda önemli izler bıraktı.

İlk defa bir kütüphaneye gitmiştim. Kütüphanenin kubbeli sütunlu, nem kokan giriş avlusu daha dün  gibi aklımdadır. Kütüphanenin içi ile ilgili de çok soğuk olduğunu hatırlıyorum. Ama asıl unutamadığım mimari yapısı. Öğretmenimiz tarihçesini anlattıktan sonra hepimize birer kitap vermişti okumaya başlamıştık. Konuşmamamızı özellikle tembihlemişti. Yankı yapacağını söylerken de tavanı göstermişti.  İlk defa kubbeli yüksek bir tavan görmüştüm. İlkokul dördüncü sınıfa giden bir çocuk için öyle yüksek öyle farklı bir tavandı ki…

 Yıllardır ne zaman bir kütüphaneye gitsem soğuk mu sıcak mı olduğuna dikkat ederim. Birde kafamı kaldırır tavanına bakarım, kubbeli mi kubbesiz mi diye…

Kütüphaneleri severim, kitap okumayı severim. İlk kütüphanemden sonra birçok farklı kütüphane gördüm. Birgün resimlerini gördüğüm yurtdışındaki gibi kütüphanelerle karşılaşmak isterim. Üç yaşındaki çocukların bile kütüphane kartının devlet tarafından gönderildiği, Pratik Anne‘nin anlattığı gibi üç haftalığına 30 ödünç kitap alma hakkının olduğu kütüphane sisteminin olmasını isterim.

Hadi bu isteklerim çok uçuk kaçık geldiyse (ki başka ülkede oluyorsa bizde de olabilir) o zaman  kütüphaneler akşamları da  açık olsa. İş çıkışı kütüphaneye uğrayıp ödünç aldığım kitapları değiştirebilme lüksümüz olsa…

Bugün kitaplarımı değiştirmek  için gittiğim de  Bülent Ecevit Kültür Merkezi Kütüphanesi yetkilisi ile kısa bir sohbetimiz oldu. “Sevimli bir çocuk kütüphanesi olsa da kızım zevkle kütüphaneye gitse ve orada kalma duygusunu yaşasa” dediğim günlerin yakında gerçekleştirileceği haberini aldım. Umarım çocuk bölümü en yakın zamanda planladıkları görselliğe ulaşır ve kitap okuma günleri ile çocuklar kütüphanede neşeli saatler geçirirler. Kitap sevgisi ve kütüphaneye gitme alışkanlığı küçük yaşta oluşursa bir yaşam biçimine dönüşür. Bizim gibi düşünen kütüphane yetkilisi ile karşılaşmak beni çok mutlu oldu.

Blog yazılarınının yanında kütüphane ile ilgili bilgi ve tecrübelerini zevkle okuduğum Yavrusu blogu yazarı Evren’in bugünkü “Kütüphanemi Seviyorum” yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Bugünkü yazısındaki kütüphanelerinden DVD, müzik CD’si ve oyuncak ödünç almalarını kıskançlıkla karışık büyük bir zevkle okudum. Darısı başımıza…

İki yıldır çocuk kitabı deyince aklıma gelen Bir Dolap Kitap’ın kütüphane haftası etkinliklerine de buradan ulaşabilirsiniz.

26 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında 48. Kütüphane Haftası kutlamaları nedeni ile İstanbul’da bazı kütüphaneler saat 22 ‘ye kadar açık olacak.

Kütüphane Haftası dolayısı ile hazırlanan etkinliklere buradan, “Geceleyin Kütüphane” etkinliğinden yararlanacağınız kütüphane listesine de buradan  ulaşabilirsiniz. Kütüphaneciler hafta dolayısı ile yaptıkları etkinlere İstanbul halkını davetlerini aşağıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

48. Kütüphane Haftası : Kütüphaneler Sizi Değiştirir…

Bu yıl 48. si kutlanacak olan Kütüphane Haftası etkinlikleri 26  Mart – 1 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Hafta boyunca tüm İstanbul’a yayılan etkinlik ve aktiviteler İstanbul halkını bekliyor. 

Programda yer alan ekinliklerin merkezinde geçen yıl olduğı gibi doğrudan İstanbul halkı yer alıyor. Hafta’nın sloganı ise bu yönelişi ifade ediyor : “Kütüphaneler ‘Sizi’ Değiştirir”. Kütüphanelerin sahip olduğu kaynaklar ve sunduğu hizmetler aracılığı ile  bireysel ve toplumsal değişimlere kaynaklık etme rolünden hareketle,  İstanbul’da yaşayan insanların, kentin bilgiye erişim köprüleri olan kütüphane ve bilgi merkezlerini keşfetmeleri için bir çağrı niteliği taşıyan kutlama etkinliklerinde, İstanbul’un pek çok yerinde  yetişkinlerden çocuklara kadar yayılan çeşitli aktiviteler gerçekleştirilecek. 

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi’nin 50. Kuruluş yılı kutlamalarını da içine alacak biçimde tasarlanan Kütüphane Haftası Kutlama Programı ile;   kütüphanelere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalık düzeyinin geliştirilmesi, kütüphane ve bilgi kurumlarının keşfedilmesinin sağlanması ve İstanbul’un yaşayan kütüphanelerine toplumun merak ve ilgisini uyandırmak ve kütüphanenin bilgiye erişimdeki vazgeçilmez rolüne dikkat çekilmesi amaçlanıyor. 

25 Mart 2012 pazar günü, Belediye bandosu eşliğinde Tünel Meydanın’ndan saat 15.00’te başlayacak geleneksel İstanbul Kütüphaneleri Yürüyor etkinliği ile başlayacak hafta boyunca İstanbul’ daki kütüpheneler elliden fazla etkinliğe evsahipliği yapacak. Haftanın dikkat çeken önemli bir etkinliği de Geceleyin Kütüphane . Etkinlikte İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki elli yedi kütüphane saat 22.00’ye kadar kullanıma açık olacak. 

Hafta programındaki etkinliklerle ilgili bilgilere etkinlikler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Etkinliklerimize tüm İstanbul halkı davetlidir.

Reklamlar
GENEL kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: