Çocuğunuzun Düşlerini Yorumlamak… Çocuk Düşleri…

Sabah uyandığımızda birden gece gördüğümüz rüyamız aklımıza gelir. Yanımızda biri varsa hemen ona anlatırız. Kimse yoksa da annemizi, kardeşimizi, arkadaşımızı arayıp gördüğümüz rüyayı başlarız anlatmaya. Gece rüyamda ne gördüm biliyor musun? diyerek konuya gireriz karşımızdaki de “hayırdır inşallah” der. Bizim ülkemizde nerdeyse herkes rüya yorumcusudur. Birçok evde de rüya yorumları kitabı vardır.

Çocukken anlattığım rüyalarımı annem çoğunlukla “k…ın açıkta kalmış” diye yorumlardı. Bütün rüyayı sonuna kadar anlattırırdı ve bu defa benim rüyamda yorumlanacak duygusuyla beklerdim. Aldığım cevap nerdeyse hep aynı olurdu…

Bazı geceler Berrasu uyurken odasından kıkır kıkır gülme sesleri duyuyorum. Yanına gidiyorum onun o melek, masum yüzünü seyrediyorum. “Niye gülüyor acaba” diye merak ediyorum. Gülerken sorun yokta… Kaydıraktan düştükten sonra sık sık ağlayarak uyandı. Sık sık “yukarı çıkmayacağım” diye rüyasında konuşmalarını duyunca panik oldum.  Allah’a şükür bu stresli hali birkaç gün sürdü ve bitti.  Sabahları “rüyanda ne gördün” diye soruyorum ama halâ rüya kavramını anlatamıyor. Evde bu rüya ve uykuda korkma halleri yaşanırken kütüphanede “Çocuk Düşleri” kitabı ilgimi çekti.

Kitabı okurken kendimce bende okuduğum rüyaları yorumlamaya çalıştım. Kesinlikle başarılı olamadığımı belirtmek isterim. Kitabı okuduktan sonra düşleri yorumlama yaklaşımlarını, rüyaların çocuğumun bilinaltındaki duyguları olduğunu, günlük yaşantısında yaşadığı sorunları çözümlemek için rüyalarından da yararlanmam gerektiğini öğrendim.

Dr. Pam Spurr bu kitapta, ana babalara, çocukların gördüğü düşlere ilişkin aydınlatıcı bilgiler sunuyor.

                                                                       Kitabın önsözünü yazan kız kardeşi:

“Çocuklar için düşler genellikle, uykuya dalar dalmaz içine girebilecekleri mutlu bir oyun bahçesidir ve gördükleri harika düşleri, yetişkinlere anlatma konusunda çok isteklidirler. Anne ve babaları ise, onların düşlerini ilgiyle dinledikleri zaman, inanılmaz derecede mutlu olurlar. Çocuklar kabus gördüklerinde, bu korkunç düşlerin gerçek olmadığına inanmak için yine anne ve babalarının yardımını isterler ve doğru yaklaşımlarla bu kabusların etkisinden kurtulabilirler.” diyor. 

 

Kitap üç bölümden oluşmaktadır.

“Düşler” bölümünde yaşları “dört ile on bir” olan farklı çocukların düşlerine örnekler veriliyor. Örnekler “olumlu çocuk gelişimi düşleri”, “yaratıcı ve fantastik düşler”, “kabuslar ve sorun yaratan düşler” olarak üç farklı düşten seçilmiş.

“Düş Alıştırmaları” bölümünde çocuğun düşünü keşfetmeye yönelik sorulacak anahtar soruların nasıl kullanılacağı öğretiliyor. Düş alıştırmaları ile çocuğumuzun gördüğü düşlerden keyif almasını sağlayacak yaratıcı yöntemler anlatılıyor.

     Düş Alıştırmaları 2 – Düşü Yeniden Canlandırma

     En basit alıştırmalardan biri olan düşü yeniden canlandırma,     çocuğunuzun gördüğü olumlu bir düşe yeniden dönmenizi sağlar ve çocuğunuzun içinde bulunduğu olumlu ruh halini pekiştirerek, başka olumlu düşlerin önünü açar.

     Çocuğunuz, yatmaya hazırlanırken, ona, gördükleri hoş düşü yeniden canlandırmayı isteyip istemediğini sorun; son zamanlarda gördüğü birkaç düşü öneri olarak ortaya atabilirsinizç

     Bir düş seçtiğinde, ona bu düşü yenien anlatmalarını isteyin. Çocuğunuza, düşün bu bölümünün seni çok heyecanlandırdığını anımsıyorum,” gibi sözler söyleyerek onu yüreklendirin. ….

     Ona, uyuduklarında bu düşü yeniden görmek isteyip istemediğini sorun.

     Uykuya dalmadan önce, düşün en sevdiği bölümü üzerinde yoğunlaşmasını isteyin. Çocuğunuz böylece, gördükleri olumlu düşü kafasında yeniden canlandırabilecektir.

Dr. Pam Spurr “Düş alıştırmaları aynı zamanda çocuğunuzun gelişim sürecinde onun kendine olan güvenini artırarak, problem çözme ve yaratıcılık yetilerinin gelişmesini sağlar” diyor.

“Düş dizini” bölümünde çocukların gördüğü düşlerde sık rastlanan imgeler ve semboller ve bunların olası anlamlarını yorumlamak anlatılıyor.

Çocuğumuz rüyasında “hayvan gördüğünden bahsettiysebu hayvanın çeşidi önem kazanıyormuş. Evcil hayvan mı, vahşi hayvan mı, kuş mu, böcek mi? Vahşi hayvan gördüyse; hayvanat bahçesine gitmenizden kaynaklanmış bir korku oluşması gibi çok basit bir anlamı olabileceği gibi, düşün genel gidişatına bakarak korkulan öğretmen ya da duyulan bir kaygı da olabileceği şeklinde semboller açıklanıyor.

Çocuğumuz kostümlü düşler gördüğünü anlatıyorsa; süslü kostüm mü, kostümlerden keyif alındı mı, kostüm ağır mı, kostüm boğucu mu, kostüm değiştirildi mi? ayrıntıları önem kazanıyormuş.

Çocuğun düşü gördüğü günlerdeki gerçek yaşamı ile ilişkilendirmek gerektiğini örneklerle anlatıyor.

Bu kitapta anne ve babalara, çocuklarla birlikte düşleri hakkında konuşabilmek, onlarla nasıl iletişim kurmaları gerektiğini gösteriyor. Peki çocuğun düşlerini öğreceğimde ne olacak?

Dr. Pam Spurr “Çocuğunuzun yaşama sevincini ve yaratıcılıkla dolu dünyasını keşfedecek ve çocuğunuzun günlük yaşantısında karşılaştığı sorunları görme olanağı elde edeceksiniz.” diyor.

Çocuk Düşleri

Yazar: Pam Spurr, PhD

Çeviren: Gökçen Ezber
Orjinal Adı: Understanding Your Child’s Dreams
144 sayfa
ISBN:9758509306

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir:

◊ Berrasu Düştü Ömrümüzden Ömür Gitti…

Kütüphanedeyiz…

Kitap Önerisi Çocuğunuzla İşbirliği Yapabilme…

 

Reklamlar
KİTAPLAR kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: