Çanakkale Geçilemez…

“Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir”25 Nisan 1915 / Conkbayırı / Mustafa Kemal

“Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.” 3 Mayıs 1915 / Arıburnu / Mustafa Kemal

 “Çanakkale Savaşı, demirle çeliğin, Türk insanının gücünü, cesaretini yenemeyeceğini ve vatan sevgisini öldüremeyeceğini bütün dünyaya kanıtlamıştır. Bu savaş, milletçe uyanışımızın gerçek başlangıcı olmuştur. Mustafa Kemal Arıburnun’dan, Anafartalar’dan, Kocaçimen’in şahekasından bir güneş gibi doğmuştu. Çanakkale’de feda edilen Türk kanı, Türk istiklâlinin ve Cumhuriyeti’nin harcına karışmıştı.”

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatırları önünde şükranla eğiliyorum.

 Anıtkabir’de Çanakkale Panoraması’nda sanal gezintiyi buradan yapabilirsiniz.

(NOT 1: 18 Mart Çanakkale Savaşı’na giden Tokat’lı gençler için yakılan bir türkü vardır. Hey onbeşli onbeşli, Tokat yolları taşlı, onbeşliler gidiyor, kızların gözü yaşlı… Lütfen bu türküyü duyunca alkış çalıp göbek atmayalım. Savaşa giden gençlerimize, şehitlerimize saygı gösteren bir nesil olalım…” Geçmişini bilmeyen milletler, başka milletlerin esiri olmaya mahkumdur”

(NOT 2:Bu türkünün Anadolu evlatlarının yası-ağıdı olduğunu hatırlayalım. Türkünün hazin hikayesine buradan ulaşabilirsiniz…)

(NOT 3: Türküde sözü edilen “15’liler” 1315 doğumlulardır . Hikayesine buradan ulaşabilirsiniz…)

Reklamlar
GENEL kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: