Doğan Cüceloğlu “Sevgi Damlacıkları” Yöntemi…

Doğan Cüceloğlu’nu sürekli takip ederim. Web sitesindeki “Damlaya Damlaya Göl Olur” yazısından eş, anne, evlat, arkadaş ve öğretmen olarak birçok çıkarımlarda bulundum.

Yazının kahramanı Hayrettin Öğretmen, öğrencisi Recep’in sorunlarını çözmek için “sevgi damlacıkları” yöntemini kullanıyor.

Doğan Hoca “sevgi damlacıkları”yöntemini buradaki yazısında aşağıdaki gibi anlatıyor:

Bu uygulamanın aslında şöyle bir yol izleniyor: Uygulamaya katılanlar birbirlerinin yüzlerini görecek biçimde bir çember oluşturuyorlar. Sırası gelen kişiye” hedef” deniyor. Diyelim A kişisi hedef oldu: Çemberdeki herkes A’nın gözünün içine bakarak, onda gördüğü olumlu bir özelliği söylüyor. “Çalışkan ve dürüst bir insansın,” gibi. İsterse birden fazla olumlu özellikler de söyleyebiliyor; “Çalışkan ve dürüst bir insansın; senin müzik yeteneğine bayılıyorum ve hep arkadaşım olarak kalmanı istiyorum,” gibi. Daha sonra sıradaki kişi konuşuyor, o da A’da gördüğü olumlu özellikleri söylüyor. Her bir kişi en fazla 10 saniye konuşuyor. Bu süreç devam ederken A konuşanın gözünün içine bakmanın ötesinde başka bir şey yapmıyor. Sadece dinliyor. Tüm grup bittikten sonra gruba teşekkür ediyor ve şimdi burada neler hissettiklerini paylaşıyor.

Sonra sıra B kişisine geçiyor ve gruptaki herkes “hedef” oluncaya kadar süreç devam ediyor. (Otuz kişilik bir grup kişi başına ortalama 10 saniyeden 150 dakika alır.)

Bu güçlü bir uygulama. Bu uygulamada olumsuz hiçbir ifadeye izin verilmez. İfadenin temiz olması gerekir, olumlu ifadeden sonra “ama, fakat, ne var ki, keşke biraz da” gibi ifadelere yer verilmez. Konuşan kişi inandığı, var olduğunu gördüğü olumlu özellikleri söyleyecektir.

Bu uygulamadan sonra gruptakilerin ilişkisi yenilenmekte ve güven duygusu artmaktadır. Bence yılda bir birlikte çalışan insanların bunu yapması gerekir.

Bu yöntemi ailelerimizde de kullanabiliriz. Bütün aile fertlerinin birbirine övgü dolu konuşması aile bağlarımızı kuvvetlendirir, kendimizi daha da güvende hissetmemizi sağlar. Ayda bir, üç ayda bir, altı ayda bir hadi hiç yapamazsak yılda bir sevgi damlacıkları yöntemini kullanmaya başlayalım…

Hayatın koşturmacası içinde birbirimizi takdir etmeyi, övgü dolu sözcüklerle karşımızdakini onure etmeyi, gördüğümüz güzel davranışları söylemeyi hep geçiştiriyoruz. Olumsuz eleştirilerimizi söylemekten ama hiç çekinmiyoruz. Unutmayalım olumsuz cümleler aramızda aşılamaz duvarlar örmekten başka bir işe yaramaz. Olumlu sözlerimiz ve  sevdiğimizi söylemek karşımızdaki insana güç verir, mutluluk verir, yaşama umudu verir…

(NOT:Doğan Hocam sevgi damlacıkları yönteminizi haftada bir sınıfımdaki öğrecilerime uygulayacağım. Teşekkürler yine ufkumu açtınız…)

Reklamlar
GENEL kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: