Kese Kağıdı ve Balon…

Anne-çocuk-eğitim bloglarında anne/babalar çılgınca el işi çalışması yapıyorlar. Onları takip edince kimsenin çöpünü dahi atmadığına kanaat getirdim.

Kimi meyve kabuklarını, çay posasını bile kompost yapıp evindeki saksıda kullanıyor. Küçücük balkonlarda bile sebzeler yetiştiriyor. Kimi evindeki çamaşır-bulaşık deterjanını, el-yüz kremini hatta diş macununu dahi evinde kendi üretiyor.

Yıllar önce gelen maillerimden birini çok iyi hatırlarım. Yediğimiz hiçbir meyvenin çekirdeğini atmamamız gerektiğini öğrenmiştim. O günden sonra ne zaman meyve yesem  çekirdeklerini evdeki saksıların içine ekerim. Şimdiye kadar bir kaç defa hurma, yeni dünya ve kayısı çekirdeklerim fide oldu. Onca yenilen meyveden yalnızca birkaç fide mi oldu deyip sakın küçümsemeyin. İki tane yeni dünya ağacım olacak. Aslında herkes yapabilir. Yediğin meyvenin  çekirdeğini atma bir toprağa ek. Bir de can suyunu ver. Tutarsa bir meyve ağacın olacak.

En önemlisi bunu çocuklara öğretebiliriz. Hafta arası yediğimiz meyve çekirdeklerini biriktip hafta sonu mahallenizdeki parka götürüp birlikte toprağa ekebilirsiniz. Yanınızda götüreceğiniz bir şişe su ile can suyunu da verdiniz mi işlem tamam. Ya tutarsa…

Pinterest’te pinlediğim kese kağıtları ile yapılan çalışma çok hoşuma gitmişti. Organik pazardan aldığımız ürünlerin kese kağıdını atmadık aktivitede kullandık. Pinterest boardlarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kese Kağıdı Evler Aktivitesi İçin Malzemeler:

Kese kağıdı

Renkli kağıtlar

Yapıştırıcı, makas…

Balon Aktivitesi İçin Malzemeler:

Balon

Renkli kağıtlar

Yapıştırıcı, makas…

Reklamlar
AKTİVİTELER kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: