Çizgi Film İzlerken Çocuğumun Bilinç Altına Mesaj Veriliyormuş… Subliminal Mesaj…

Annem telefonda, televizyonda ahaber’deki deşifre programında “çizgi filmlerin içine yerleştirilen görüntü ve yazılarla çocuklara bazı düşüncelerin empoze edilmesi” tartışılıyor deyince televizyonu açtım. Daha önceden de duymuştum ama açıkçası hiç bu kadar detaylı ve uzmanlarından dinlememiştim.

Konunun adı subliminal mesaj…

Konuyu dinleyince ilk olarak anne tarafım acıdı…

Çocuğuma en doğal yiyecekleri yedirmek için ve sağlıklı beslenme alışkanlığını öğretmek için uğraşıyorum. Asitli içecek içirmem, jelatin içine girmiş hiçbir abur-cuburu yedirmem, yoğurdumu kendim yaparım, pekmezimizi- bulgurumuzu- kurutulmuş yiyeceklerimizi Malatya’da kendimiz hazırlarız.

Aldığım oyuncaktan, kullandığım kırtasiye ürünlerine kadar kalitesi onaylanmış markaları tercih ederim…

Evimizi arap sabunu ve buhar makinasıyla temizletir, buhar kazanlı ütü ile herşeyini ütületirim…

Kızıma beş noktalı ayakkabı giydiririm, boyalı baskılı kıyafet giydirmem…

Gün içinde saatlerce birlikte oyun oynar, aktivite yapar, kitap okur yani ona özel olduğunu hissetirecek zaman ayırırım.

Bu yaptıklarım yanında aklıma gelmeyen onlarca daha özenli davranışım vardır. Ama bütün bunlar içinde kızıma 26 ay televizyon izlettirmemiş olmam yaptığım en doğru davranışmış. Keşke (26 aydan sonra başladığım) yalnızca akşamları izlettiğim “birkaç tane çizgi filmi” bile hiç seyrettirmemiş olsaydım diye düşündüm bugün.

Televizyonun zararları çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi konusunda internetten binlerce makaleye ulaşabilirsiniz. Hem çocuklarımızın hem de biz yetişkinlerin televizyon başta olmak üzere birçok yöntemle beynimizin yıkandığını bugün çok detaylı bir şekilde dinledim. Hızlıca internette arama motorlarında “Subliminal mesaj” nedir diye arama yaptırdım.

Konu hiç masum değilmiş. 16. yüzyıldan beri uygulanan bir yöntemmiş. Farkettirmeden zihnimize birileri yön veriyormuş. “25 kare tekniği” uygulanıyormuş. Gözün algılayabileceği, bir görüntü karesine sığan 24 karenin dışına çıkıp 25. kare ile gözümüzün o anda algılayamayacağı fakat bilinçaltına işlenen bir mesajın insanlarda farklı etki yaratmak amaçlı ya da kısaca beyin yıkamak amaçlı kullanılmasıymış.

Çocuklarımıza izlettiğimiz şiddetsiz, masum çizgi filmlerde bile efektlerle, renklerle, müzikle bazı düşünceleri empoze ediyorlar (mış).  Çizgi filmlerin arasına pornografik-cinsellik resimleri, yazılari, sesleri, şiddet unsuru içeren görüntüleri bu teknolojiyle saklıyorlar(muş).

Sinemaya gittiğimizde filmin ilk yarısında bizim beynimize gönderilen “buz gibi cola iç” “patlamış mısır ye!” mesajından sonra verilen arada birden bire canımız cola içmek, koca bir kutu mısır patlağı yemek istiyor (muş). Canımız istediği için değil mesajın etkisiyle içiyormuşuz,yiyormuşuz… Bilmiyordum…

Alışveriş haftalarında da  bir  uyaranla alışveriş dürtüsü ortaya çıkarılıyor. Amaç daha çok alışveriş yapmamız olduğu için uyaranlar sayesinde onların istediği gibi düşünüp alışveriş manyağı oluyormuşuz… Bilmiyordum…

Irak’ın ABD tarafından işgalinden önceki bir yıl boyunca Irak radyolarında özellikle de Kur’an yayınlarının altında çok düşük frekanslı “Direnmeniz faydasız!” gibi mesajlar bilinçaltına yönlendirildiğini… Bilmiyordum…

Disney’in ünlü çizgi filmi Alaaddin‘de çalınan şarkılardan birinde bir erkek sesinin çok hızla “Elbiselerini çıkar!” mesajını verdiğini… Bilmiyordum…

Jessica Rabbit (Who Framed Roger Rabbit) çizgi filminde filmin kahramanı Jessicanın kaçış sahnesinde eteği açıldığını ve kahramanın iç çamaşırsız olarak görüldüğünü… Bilmiyordum…

Starbucks sembollerinin” hiç masum olmadığını… Bilmiyordum…

Aslında Subliminal mesaj tekniği anlattıklarım kadar basit değil. Basitçe daha iyi anlatabilmek için bu örnekleri seçtim.

55 ülkede subliminal teknik yasalarla yasaklanmış. Subliminal teknikle insanlar etkileniyorsa, insanların doğal olarak kanun yapıcılar tarafından korunması gerekiyor. Bizim ülkemizde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bu konu ile ilgilenmeli.

Çocuklarımıza değerli olduğunu sık sık hissettirmeliyiz. Gelenekselleşmiş Türk aile değerleri ile büyüyen çocukların daha az etkileneceğini söylüyor uzmanlar.

Televizyonlarımızda oynatılan masum “Küçük Deniz Kızı” çizgi filmindeki, “Cola reklamlarındaki”, “Aslan Kral filmindeki”, “Starbucks sembollerinin” cinsellik mesajlarının görsellerini görmek için lütfen aşağıdaki linklere tıklayın… Nelere maruz kaldığımızı, çocuklarımıza neler izlettiğimizi görün.

Subliminal mesaj konusunda bizi bilgilendiren www.ahaber.com.tr deşifre programının hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.

http://drt23.blogspot.com

http://www.facebook.com/ SUBLİMİNAL MESAJ..ASIL HEDEF ÇOÇUKLAR.

http://www.kisiselweblog.com/

http://www.youtube.com/ (Deşifre programından alıntı 1.)

http://www.youtube.com/ (Deşifre programından alıntı 2.)

http://www.youtube.com/ (Deşifre programından alıntı 3.)

http://www.tivubu.com/ (Subliminal mesaj kullanılan çizgi filmlerden alıntılar.)

Japonya’da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa’da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 7, 

Türkiye’de ise yılda 12 bin 89 kişiye  1 kitap düşüyor. Televizyonun bizim hayatımızdaki yerini çok iyi anlatıyor diye düşünüyorum…

Reklamlar
ÇOCUK EĞİTİMİ kategorisinde yayınlandı. 3 Comments »

3 Yanıt to “Çizgi Film İzlerken Çocuğumun Bilinç Altına Mesaj Veriliyormuş… Subliminal Mesaj…”

 1. yagizlahayat Says:

  Bu konuyu bende geçenlerde Nurturia’da okuyunca dehşete düşmüştüm. http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/066a6de3-416c-4713-8714-9ed200faa807/1/subliminal-messages-(bilincalti-mesajlari)-hakkinda-ne-biliyoruz Oğlum 29 aylık ve henüz izlemiyor tv. Ama elbet birgün izleyecek. Bu konuda neler yapabiliriz bilemiyorum.

  • ulku Says:

   Berrasu’ya da yalnızca akşam bir saat kadar dijiturk çocuk kanallarından birkaç tane çizgi film izlettiriyorum. Mickey Mouse, tamirci manny, peppe, baby tv den birkaç çizgi film. Televizyondan koruyacağım derken çocuğa en zararlısından çizgi film mi izlettirdim diye üzülüyorum? Konuyu araştırıyorum. Bulduklarımı paylaşırım…

 2. Çizgi filmler ve subliminal mesajlar | Blogcu Anne Says:

  […] geçenlerde gönderdiği bir maille gündemime yerleşti. Ülkü, blogunda yazdığı Çizgi Film İzlerken Çocuğumun Bilinç Altına Mesaj Veriliyormuş başlıklı yazısından yaptığı bir alıntıyı göndermiş […]


Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: