Işıklı (Fenerli) Kitap…

Yeni bir kıyafeti asla hemen giymez bizim küçük hanım. İlla ki kıyafet birkaç gün odasında duracak. Ondan sonra giymeyi kabul ediyor. Kendince kıyafeti içselleştiriyor 🙂 Yeni kıyafeti hemen benimsemeyen Berrasu yeni kitapları ve yeni oyuncakları ise inanılmaz hızda kabulleniyor. Hatta hemen “bu benim en sevdiğim, en istediğim kitap/oyuncak” diye meşhur repliğini söylüyor.

Yılbaşı hediyesi olarak aldığım ahşap oyuncaklarda bu sevgiden nasiplerini aldılar. Kaç gündür onları da oyunlarına katıyor. Geçen yıl aldığım fenerli kitap  ile ahşap araba yarışı yolu ve adını bilmediğim ilginç ahşap oyuncak  bugünlerin favorileri…

Organik pazardaki gel-oyna standından aldığım adını bilmediğim ahşap oyuncağın hareketleri biz büyüklere bile  Aaaaa! nasıl oluyor dedirtti.

Fenerli kitaplar serisinden geçen yıl yaşına en uygun olan “renkler ve şekilleri” almıştım. Kitap benim bile ilgimi çektiğine göre iki yaşındaki çocuğun hayda hayda ilgisini çekmişti.

Kitapta sevimli ayı ailesinin maceraları görsellerle anlatılıyor. Kitabın karanlık sayfasında fener şeklindeki aparatı hareket ettirdikçe resimler aydınlanıyor. Diğer sayfada da resimli sayfa ile ilgili çeşitli sorular hazırlanmış. Çocuk hem istenen resmi buluyor, hem resim ile ilgili ayrıntılı soruyu cevaplandırıyor. Uzun süredir kitabı kaldırmıştım. Çünkü kitabın fenerini çok dikkatli kullanamadığı için yırtılmasına neden oluyordu. Ama Berrasu fenerli kitap demiyor “ışıklı kitap” diyor. Bu yıl daha rahat kullanabiliyor. Zaten renkleri ve şekilleri de çok iyi bildiği için kendi kendine farklı sorular üretiyor. Ayı ailesinin plajda olduğu sayfada martılar ile ilgili soru yok. Berrasu’nun  “anneciğim burda kaç martı var diye sorar mısın?” diyerek kendi yeni sorularını üretmesi hoşuma gidiyor.

Fenerli Kitaplar Dizisi

Yayın Evi: Pearson Education Yayıncılık-
Çeviren: Şule Gökçe Enginarlar
Yayın Yılı: 2010
12 sayfa
ISBN:6054248322

Önerdiğim Yaş: +2

Reklamlar
KİTAPLAR kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: