Karlı Bir Gün… Olsa Yılbaşı…

“Bugün yine güneşli bir gün. Ama ben kar yağsın istiyorum.” diyen Berrasu hergün kar isteğini belirtiyor. Yılbaşı yaklaştıkça bende içimden lapa lapa kar yağsa diye geçiriyorum. Çocukluğum birkaç farklı şehirde geçti. Üstelik hepsi kışları kar yağışlı denilen bölgelerdeydi. Aralarından Nevşehir’i hiç unutamam. İlkokula giderdim. Kışın kar yağar sokaklarda doyasıya oynardık. İnsan şimdi düşününce hayalmiş gibi geliyor. Hem sokağımız vardı hem de mahalleden arkadaşlarım vardı.  Kar yağınca okullarda tatil olmazdı.  Neredeyse dizimize kadar kar yağar o karda kardeşim Uğur’ la birlikte okula giderdik. Üstelik servisle değil yürüyerek giderdik. Okula annemiz babamız götürmez kendi kendimize gidip gelirdik. Belki o günün koşullarında kimse bunun öneminin farkında değildi. Okula kendi kendine gidip gelebilen özgüven sahibi bir nesilmişiz.

Kar yağınca sabah sokağa bir çıkardık akşama kadar doymak bilmezdik oynamaya. Eve şöyle bir uğrar birşeyler atıştırır, hızlıca bir kase sıcak çorba içerdik. Eve girer girmez ıslak eldivenleri sobanın üstünde kurutmaya bırakırdık ki giderken alalım. Hem annemiz tekrar dışarı çıkacağımızı bilsin isterdik. Ayağımıza su geçerdi ıslak çorapları  çıkarır sıcak sıcak yeni çorapları giyer koştura koştura karda oynamaya giderdik.

Bizim Işıksaçan Sokak’ ta hafif bir rampa vardı. O rampadan sokağın altına doğru cam gibi buzun üstünde kayardık. Birer buz pateni uzmanıymışız da haberimiz yokmuş.

Eskiden demişken o yıllarda televizyondaki buz pateni yarışmalarını ve kış olimpiyatlarını da kaçırmazdık. Heyecanla buz pateni gösterilerinde kim ne kadar puan alacak diye beklerdik. Bizden önceki nesile göre şanssız apartman çocuğuyduk ama şimdiki nesile göre sokakta oyun oynayan şanslı çocuklarmışız…

Herşeyin değiştiği dünyamızda iklimler bile değişti. Kış mevsimi gelmiş ama kar yağınca neler yapacağımızı kitaplardan okuyoruz çocuklarımza.

“Karlı Bir Gün” Berrasu’nun çok sevdiği kitaplarından biri. Yazın hiç okutmadı. Ne zaman havalar soğumaya başladı yine elimizden düşürmez olduk. Görselleri o kadar canlı ki karda henüz oynamamış Berrasu’ ya bile karda oynama hissi veriyor.

Kar da oynanan oyunlardan bahsediyor. Karlı günlerde diğer canlıların neler yaptığını anlatıyor. Kovuğunda saklanan sincaplar ve gölde çamurların içindeki kurbağalar Berrasu’nun en favori bölümleri olduğu için iki üç defa okutuyor.

Karlı Bir Gün (The Snowy Day)

Yazar: Anna Milbourne

Çeviri: Şeyma Bayrak
Sayfa Sayısı: 24
Boyutları: 25 x 25 cm
ISBN 978-975-403-422-6
ISBN 978-975-403-423-3 (sünger ciltli)

Önerdiğim yaş: + 2

Reklamlar
KİTAPLAR kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: