Labirent (Yol Bulmaca)…

Berrasu labirent (yol bulmaca) oyunlarını yeni yeni öğreniyor.  Bazen ilk çalışmalar biraz zorlayıcı oluyor. Dergilerden, kitaplardan birçok örnekler bulabiliyorum. Berrasu bu oyunu kalem, kağıt üzerinde oynarken çok hile yapıyordu. “Hile yapıyorsuuunnnn!” diyordum şakalaşarak. Sık sık yanlış yapıyordu. Yalnızca yolun içinden gitmek yerine hemen kestirme başka zeminlerden gidiyordu. Ama ben daha somut bir anlatımı olsun istedim.
İki çalışma hazırladık. Birincisi domino ve legoları ile bir labirent hazırladık. Yardıma ihtiyacı olan tavşanını kurtardık.

Berrasu ile birlikte farklı ikinci bir çalışma hazırladık.

Fon kartonunu şeritler halinde kestik. Kestikten sonra hareket kazandırmak için çimen yapar gibi makasla kırptık. Bir zemin kartona farklı şekillerde yapıştırdık. Yol bulmaya çalıştık.

Labirenti (yol bulmacayı) heyecanladırmak için yolların önüne engeller yaptık.

Berrasu komik ya da tekrarlı sözcükleri çok seviyor. Oyunumuzun kahramanlarını yapıyorum deyince Berrasu hemen kahramanlara isimler buldu.

Kahramanları tarif etti. Dev yapalım ama dili de olsun istedi. Dağ yap ama kalpli olsun diye tarif etti. Kocaman şatomuz olsun dedi. Bir engelimizin adına yeşil şato, diğerine kalp kapakçığı adası, kurtarılacak kahramanımıza şirin dev, kurtarıcı kahramanımıza da miki fare adını verdi.

Her defasında engelimizin şeklini değiştiremeyeceğimiz için farklı engeller oluşturmaya çalıştım. Çok keyifli bir çalışma oldu. Yapımı oldukça kolay olmasına rağmen çok eğlendik. Berrasu kartonları kesti. Kıymık kıymık yapıyoruz derken ki keyfi görülmeye değerdi. Fon kağıtlarını zemin kartonuna yapıştırdı. En eğlenceli kısmı ise yol bulma çalışmaları idi. Çok güldük.

Bu hazırladığımız aktivite Berrasu’nun labirent oyunun (yol bulmaca) mantığını biraz daha iyi anlamasını sağladığını düşünüyorum.

İnternetten veya başka kaynaklardan birçok labirent oyunu temin edebiliyoruz. Kağıt üzerinde birkaç defa daha hata yapar öğrenirdi. Soyut bir anlatım yerine labirentin içinde yürümesi gerektiği, labirentin içinden gitmesi gerektiğini kavraması gerekiyordu. Çocuklar somut dokunabileceği malzemelerle oynamayı çok severler. Somut anlatımlar, somut malzemeler öğretimin kalıcılığını sağlar.

Biraz zaman, biraz emekle güzel zaman geçirdiğimiz gibi kazanımımızda yüksek olur.

Sık sık kullandığım çocuk eğitimi ile ilgili web adreslerinden de labirent oyunu (mazes) ile ilgili  farklı çalışmalar bulabilirsiniz.

 1.  No Time For Flash Cards

2.  Activity Village

Reklamlar
AKTİVİTELER kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: