Tatilden Seçmeler… 4…

Annem inanılmaz becerikli ve hamarat kadındır. On parmağında on marifet hatta elli marifet vardır. Yıllarca atölyesinde dikiş dikip, örgü makinasında örgü örmüştür. Çok fazla yaratıcıdır. Annemin ilk dikiş makinesi hala anneannemde duruyormuş. Dün bazı tadilatlar ve dikişler için makinenin başında çalışırken dikiş makinesi ile ilgili anılarını paylaştı. Yıllardır dikiş dikmesine rağmen makinesinin başında fotoğrafı yokmuş. Hemen fotoğrafını çektim. Annem ve anneme alınan ilk dikiş makinesi…

 

 

 

 

Cumartesi günü yine mangaldaydık. Gündüzbey’de anneannem ve büyükbabamın evinde dayım iftar yemeği verdi. Dayımın mangalı ve çiğköftesi çok meşhurdur. Anneannemin evinin arka bahçesinde domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, nane, maydanoz, soğan bostanları var. Çok yaşlı ve hasta olmalarına rağmen Maşallah yine de o koskoca bahçeye bostan ekmişler. Çeşit çeşit meyve ağaçları var. Kayısı, kiraz, dut, kızılcık, erik, şeftali, hurma, fındık…  Şu anda kızılcıklar olma aşamasında. Kızılcık ağacı çok kaşındırdığı için kimse girelim meyveyi toplayalım demiyor. Ama herkes kızılcık yemeyi seviyor… Anneannem  yaşlı ve hasta haline de bakmadan hala kızılcıkları toplamak için evin damlarına çıkıyor. Herkesin ellerine sağlık güzel bir iftar  geçirdik.

 

 

Malatya’da birçok insan kış hazırlıkları yapma telaşında. Buğdaylar kaynatılıyor. Değirmene gidip öğütülüyor bulgur yapılıyor. Çuvallarla dolmalık biberler, patlıcanlar, salatalıklar kurutuluyor. Her yerde kayısılar çir (kurutma) yapılıyor. Anneannemin mahallesinde herkes akraba. Annemin amcası hanımı Hatice Yenge komşularla salatalıkları soyup içlerini oyuyor ve onları kurutmaya hazırlıyordu.

Berrasu kilolarca oyulmuş salatalığı görünce çok şaşırdı.

Bir başka Hatice Yenge oyulmuş salatalığı bilezik gibi kesti ve Berrasu’nun koluna taktı. Berrasu çok mutlu oldu. Salatalık bieziği kırıldıkça yenge bana bilezik yap diye istedi.

Salatalığın oyulmuş olan içinden bir tabak aldık. Dut pekmezine banıp banıp yedik. Salatalığı soyup pekmeze banıp yemek inanılmaz lezzetli oluyor. Belki de bu yeme şekli yalnızca benim memleketim Malatya’ya aittir. Sizler hiç  duydunuz mu ya da denediniz mi bilmiyorum? Denemedizse tavsiye ederim.

Bu arada biz annemin dikiş makinesi anılarını dinlerken hiç yerinde duramayan anneannem evin önündeki sokak kapısının üstündeki asmaları buduyordu.

Reklamlar
GENEL kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: