KALEM TUTAN ELLER…

Yakın bir tarihte okullar açılacak. Binlerce çocuk ilk defa ilköğretime başlayacak.Sizin çocuğunuzda ilk defa okula başlayacak minikler arasında olacak. Zaman içinde çocuklarınızla ilgili birçok yorumda bulunacaksınız. Gün gelecek çocuklarınızla gurur duyacaksınız. Gün gelecek bu çocuk kime çekmiş, hiç sorumluluk almıyor, ders çalışmak bir eziyete döndü gibi serzenişlerde bulunacaksınız. Çocuğun kime çektiğini bulmak size bir kazanım sağlamayacak. Yalnızca sorumluluklarını neden yerine getirmediğinin sebeplerini bulmak sizi çözüme götürecektir.

Okula yeni başlayan çocuklar en çok yazı yazmada problem yaşarlar. Yazı yazmada yaşanan problemin temelinde de (ince motor) el kaslarının gelişiminin yeterli seviyeye gelmemesidir.

Çocuklarımızın koordinasyon becerilerini geliştirebiliriz.

Oyun oynarken,spor yaparken koordinasyon becerilerine ihtiyaç vardır.

Geliştirilecek koordinasyon becerileri

  1. İkili koordinasyon 
  2. el-göz koordinasyonu olarak iki bölümde incelenebilir

İkili Koordinasyon, vücudun her iki tarafını birlikte koordineli bir şekilde kullanma yeteneğidir. Oklava ile hamur açarken, makas kullanırken, ayakkabı bağını bağlarken, boncuk dizerken hepsinde iki el birlikte hareket eder. Oyun parklarında halat yardımı ile yukarı tırmanma yaparken de vücudun her iki tarafı birlikte koordineli şekilde hareket eder.

El-göz koordinasyonunda, gözler ellerin hareketine kılavuzluk yapar. Çocuğun el-göz koordinasyonu ne kadar çok geliştirilirse okuma ve yazmada o kadar çok başarılı olur.

Çocuğunuz okula başladığında, el becerisinin ve öğrenmenin birbiriyle bağlantılı olduğunu göreceksiniz. Mesela kalemi doğru bir şekilde tutmanın yazı yazmak için önemini.

Çocuk kalemi doğru bir şekilde tutamazsa daha yavaş yazacaktır.

Kalemin doğru tutulması;

  • kafasında oluşturduğu harfi yazabilmesi,
  • kalemi belli bir yöne çevirebilmesi,
  • çizgilerin içinde kalması,
  • diğer harfe uygun bir şekilde bağlayabilmesinde de önemlidir.

Çocuğun el kasları zayıf olduğu zaman kalemi hatalı tutar. Bazen el kasları gelişmiş olsa bile yanlış kalemler de tutuş bozukluğuna neden olabilir. Çocuklarınızın el kaslarını geliştirmek için bazı eğlenceli egzersizler yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kendi hazırladığım el kaslarını geliştirici faaliyetleri birkaç gün boyunca yayınlayacağım. Bu eğlenceli faaliyetleri çocuğunuzla birlikte uygulamalamanızı tavsiye ederim.

(NOT: Yayınlanan çalışmaların görsellerinin büyük kısmı http://www.ot-mom-learning-activities sitesinden alınarak hazırlanmıştır.)

Reklamlar
AKTİVİTELER, İLKÖĞRETİM kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: