TATİLDEN SEÇMELER… Yine Mangal

Malatya merkez’de hava çok sıcak olunca Gündüzbey’e gittik. Birkaç gün anneannemde kaldık. Ev çok kalabalıktı. İki teyzem, eşleri ve çocukları da sıcaktan kaçmak için oraya gelince evde bir curcuna vardı. Nerdeyse iki evi işgal ettik. Çoğunluk yatmak için büyük evi tercih ettik. Aşağıdaki evde de kalanların sayısı oldukça fazlaydı. Evde sohbet eden insanlar, koşuşturan çocuklar, iftar saatine yemek hazırlayanlar, hasta- yaşlı ve çocuk olduğu için oruç tutamayıp öğün yemeklerini yiyenlere rastlanıyordu.
Bir iftarda babam bize mangal partisi yaptı. Mangal başında annem vardı. Berrasu zaten mangala dayanamıyor. Mangal ateşi yanınca sevinçten gülmeye başladı. Kimi bulsa elinden tutup mangalın başına kadar götürdü ve ateşi gösterdi.

Her gece sahura kadar oturuldu, sohbet edildi. Gece sahur yemeği telaşı yaşandı. Anneannem hiç üşenmeyip gece yarısı bize katmer pişirdi. Birgül Teyzem gece yarısı ısrarlarımıza dayanamadı biber kızartması yaptı. Kalabalıkla yapılan sahurun keyfine diyecek yoktu. Sıcaktan kaçan biz Gündüzbey’de iftardan sonra yün hırkalarımızı ve çoraplarımızı giydik. Evlerin içinde değil sürekli bahçe ve teraslarda olduğumuz için ciddi ciddi üşüyorduk.

Umarım herkesin ramazanı keyifle geçiyordur. Oruç yalnızca gün boyu aç kalmak değildir.

Oruç ibadeti;

Allah’a olan inancımızı güçlendirir.

insanın iradesini güçlendirir.
zorluklara karşı dayanma gücü kazandırır.
davranışlarımız güzelleştirir.(çevresindekilere karşı daha sevecen, daha saygılı, hoşgörülü ve merhametli olur.
ailemizle ve çevremizle iyi ilişkiler kurmamızı sağlar.
düzenli beslenme alışkanlığı kazandırır.
insana düzenli yaşama alışkanlığı kazandırır

Berrasu inanılmaz mutlu. Bir gece sahura kalktı. Davulcunun geçmesi, gece yarısı herkesin uyanık ve yemek yiyor olması ona çok ilginç geldi.

       Hayattaki en değerli hazine sağlıktır. İki yıl önce Meral Teyzem’in eşi Fikret Enişte felç geçirdi. İki yıldır çok zorlu günler, hastalıkta çok zor aşamalar yaşadılar. Eniştemizin artık tek başına ayağa kalkmaya  çalışması hepimizi oldukça mutlu ediyor. Kendi kendini idare edebilecek kadar iyileşmek için, elinden gelen gayreti yaptığını görüyoruz ve mutlu oluyoruz. Teyzem ve çocukları Merve ile Fatih’te enişteye her an hem manevi hem de fiziksel olarak var güçleri ile destek oluyorlar.

Reklamlar
BERRASU ADA, YEMEK TARİFLERİ kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: