NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ’ ne Gittik…

Büyükşehirde yaşamak gerçekten çok zor. Büyükşehirde yaşamak çocuk sahibi olunca daha da zor. Eskiden hemen bir plan yapar minibüse, otobüse atlar giderdik. Kriterler daha farklıydı. Sık sık aklımıza gelmezdi kıra, çimene gitmek. Arada bir piknik yapar bunu sık sık yapalım der ama hiçte sıklaştırmazdık. Kitapçı gezer, sinemaya gider, sinemadan sonra bir şeyler yer, avm gezer, bir cafede otururduk. Evli ya da bekâr ama çocuksuz herkesin yaptığı gezmeleri yapardık. Taşınıyormuş gibi çanta doldurup evden çıkmazdık.

Bu asırlar önceydi galiba. Berrasu doğdu gezmelerin sayısı önce bitti. Sonra biraz biraz artmaya başladı. Çocuklu gezmeler çocuksuz günlerdeki gezmelere benzemiyor. Bir koca çanta bez, yedek kıyafet, bebek arabası, yemekleri, içecekleri, alt silme pamukları, ıslak elbezleri…

Zamanla çocuklu gezmeler de değişmeye başladı. Her öğün için ayrı yemek yapan ben kızıma nadirde olsa dışarıda da yemek yedirmeye başladım. Yanımıza yemek almadan dışarı çıktığımız da oldu. Bezi bıraktı yanımıza bez ve temizlik ürünleri almamaya başladık. Puseti de çok zaman istemiyor. Bebek arabası almayı da bıraktık.

Çocuksuz günler gibi olmayacak gezmeler bunu biliyorum. İki yetişkin olarak bizim seveceğimiz yerler yerine Berrasu’nun daha mutlu olacağı yerlerde gezmeyi tercih ediyoruz. Her çocuklu ailenin yaşadığı “çocuk dostu mekânları” öğrenmeye çalışıyoruz.

Yemeğe bile çıktığımızda mümkünse oyun oynayacağı bir mekan olmasına dikkat ediyoruz. Böyle mekânlar da parmakla gösterilecek kadar az.

Bugün çocuk dostu bir mekâna gittik. Daha doğrusu doğa dostu bir mekândı. İstanbul’ un ve otoyolun göbeğinde bir botanik bahçesi olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ ne gittik. (NGBB)

 Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde Neler VAR,

Çeşit çeşit bitkiler…

Bitkilerin Latince ve Türkçe isimleri yazan etiketler…

Bahçenin hemen hemen her yerinde oturmak için tahta masalar, çardaklar ve banklar…

Gölden dışarı çıkıp paytak paytak gezen ördekler ve yavruları…

Masanda yemek yediğin yerde yanına gelen senden yiyecek isteyen kazlar. (Not 1’i oku)

Çocuklar için keşif alanı…

Tavus kuşları, tavuklar…

Keşif alanında tahta kayaklar… Bilmece- bulmacalar bölümü,

Lavanta, yasemin bitkilerinden oluşan mis kokulu küçük adalar…

Ücretsiz giriş…

Çok temiz tuvaletler…

Temiz hava…

Çocuklara faaliyetler…

Çocuklara oyun oynarken eğlendirip-bilgi öğretme…

Çimlere basınız yazısı…

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde Neler YOK,

Yiyecek, içecek satılması…

Bitkileri koparmak…

Bitkilerden izinsiz dışarıya çıkarmak,

Hayvanlara yiyecek vermek…

Kabuklu yiyecek yemek…

Çimenlere örtü sermek,

Şehrin içindeki parklarda Berrasu’nun yaşadığı ürkek tavırları görmemek bile bir defa daha gitmem için sebeptir. Oyuncaklar kırık değil oldukça bakımlı. Bütün oyun alanı tahta. Tahta olduğu için elektriklenme de olmuyor.  Bakımlı olduğu için kızım düşecem korkusu ve tedirginliği de yaşamadı.

Henüz gitmedinizse özellikle gitmenizi tavsiye ederim. Yiyecek ve içecek satılmıyor. Yiyeceğinizi yanınızda götürüp masalarda piknik yapabilme imkânınız var.

Bizlere bu güzel bahçeyi kazandıran Ali Nihat Gökyigit Vakfı’na, bahçenin hazırlanmasında ve korunmasında emeği geçen her çalışana çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık…

(NOT 1:  Botanik bahçesinde uyulması gereken kurallar masalara ve parkın çok çeşitli yerlerine asılmış. Bunlardan biri de bahçe içindeki hayvanlara yiyecek verilmemesi.)

NOT 2: Botanik bahçesinin girişi değiştirilmiş. Artık Ataşehir’in içinden giriş açılmış. Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ nü geçince ilk sağdaki yolda girişi var.)

Reklamlar
AKTİVİTELER, BERRASU ADA kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: