ÇOCUKLARA DUYGULARINI İFADE ETMEYİ ÖĞRETELİM 3

Çocuklarımızın duygularını ifade etmesinin önemini  Çocuklara Duygularını İfade Etmeyi Öğretelim 1  ve Çocuklara Duygularını İfade Etmeyi Öğretelim 2 yazılarımda anlatmıştım. Çocuklarımıza duygularını tanıma ve ifade etme becerisini kazandıracak aktiviteler hazırlamaya devam edelim.

SENCE NE HİSSEDİYOR?

Çocuklarımızla okuduğumuz kitapların kahramanları hakkın  da konuşacağız. (Seyrettiği çizgi film kahramanı ile de uygulanabilir.)

Okunan kitabın kahramanının duyguları ile ilgili sorular sorulur. Olaylar karşısında kahramanla empati kurması sağlanır.

Kahraman bu ………. durumu karşısında hangi duyguyu hissetti?

Sen kahramanın yerinde olsan bu ……… durumu karşısında hangi duyguyu hissederdin?

(Not: Kahraman kelimesi yerine kahramanın ismi kullanılmalı. Örneğin: Kahramanımız Pinokyo veya Pinokyo şeklinde sorulmalı.)

DUYGU YÜZÜ BİRİKTİRME:  

Bir gün boyunca aile bireylerinin birbirine yaşattığı olumlu duygular biriktirilecek. Akşam yemeğinden sonra ya da yatmadan önce  aile bireyleri bir araya gelecek ve biriktirdiği güzel duyguları paylaşacak.

Güzel duyguyu yaşatan aile bireyine, yaşattığı her güzel duygu için bir gülen yüz resmi verilecek.

Örneğin: İşe gitmek için sabah erkenden kalkan anne, eşinin kendisine kahvaltı hazırladığını görünce mutlu oldu. Akşam bu mutluluğunu paylaşacak. Bu mutlu duyguyu yaşattığı için eşine bir gülen yüz ödülünü verecek.

Anne çocuğunun pijamalarını kimse söylemeden topladığı için mutlu olur. Bunu akşam duygu yüzü biriktirme toplantısında paylaşır ve çocuğa ödülünü verir.

(Not: Bu aktivite büyük çocuklarla daha farklı şekillerde uygulanabilir. Büyük çocuklarla günlük yerine haftalık duygu toplantısı yapılabilir. Gülen yüz resmi yerine yıldız veya öpücük gibi ödüller verilebilir. Olumsuz duyguları biriktirmek çok doğru gelmese de yalnızca bizi mutlu eden duygular değil şaşırtan, üzüntü veren olaylarda paylaşılabilir. Uzun süreli duygu biriktirmek 6 yaş üstü çocuklarda uygulamak daha kolay ve anlamlı olur.)

Reklamlar
AKTİVİTELER, ÇOCUK EĞİTİMİ kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: