TELEVİZYONUN 0-3 YAŞ ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Televizyon seyrettirmeme konusunda 26 ay boyunca asla taviz vermedim. Evde ve gittiğimiz her yerde de  televizyonu hiç açık görmedi. Berrasu evlerine gidince televizyonunu kapatan ve yinede kapatmaya  devam edecek herkese çok  teşekkür ederim.

Televizyon Seyrettirmeme Sebeplerim:

Bebekler 100 milyarlarca nöronla (sinir hücresi) dünyaya geliyor. Düşünme, görme, duygu gibi beyin fonksiyonlarından sorumlu nöronlar, çevrelerinden aldıkları işitsel ve görsel uyaranlar ile beynin sağlıklı gelişimini sağlarlar.

Örneğin, bir bebek yerde duran bir oyuncağını eline almaya çalışırken, onu dişlerken, atarken, hatta o oyuncaktan çıkan ses ya da kokuyu algılamaya çalışırken beynindeki sinir hücreleri kendi aralarında bağlantılar yaparlar. Çocuk televizyon izlediğinde ise çok yönlü sinirsel uyarılma olmaz.                                                                   

TV karşısında her gün birkaç saatini geçiren bir çocuk için bu vakit, oynayacağı oyunundan, etrafını keşfetmesinden ve insanlarla iletişiminden çalınan zamandır.                   Gerçek hayatın aksine, televizyonda hızlıca geçen sahneler, çok fazla uyaran sağladığından, çocukların dikkat süresini azaltıyor.  


Televizyon açık ama benim çocuğum onunla ilgilenmiyor diye düşüneler de yanılıyor.  Açık televizyon çocuğun oyuna veya etrafındaki insanlara yönelttiği dikkatinin bölünmesine neden olur. Çocukta konsantrasyon eksikliğinin sebeplerinden biridir.

Televizyon programları, yeni sözcükler öğretip, çocuklara yeni kavramlar öğretse de 0-3 yaş arasındaki çocuklar en iyi etraflarındaki insanlarla karşılıklı iletişimde bulunarak dili öğrenebilirler.

Anne-babalar çocuklarının tepkilerine göre sevinç, üzülme şaşkınlık, gibi duygularını hem sözle, hem hareketleriyle hem de yüz ifadeleriyle anlatabilirler. Yüz yüze iletişimde  anne, çocuğun ihtiyaçlarına göre yanıt verir ve çift taraflı daha sağlıklı bir ilişki kurar.

Bebeklik çağlarından itibaren fazla televizyon izlettirilen çocuklar ise geç konuşmaya başlayabiliyorlar.

Özellikle uyumadan önce TV seyrettirilmemelidir: Uyumadan önce öğrenilen bilgiler en kolay hatırlanır.

Renk, ses, hareket ve ritmin özellikle bir arada sunulduğu reklam ve müzik klipleri  gibi programlar çocukların çok ilgisini çekebilmektedir.

Reklamlarda çocukların tutum ve tavırlarını etkileyen bazı bilinçaltı uyaranlar kullanılmaktadır. Reklam ve klipleri kontrolsüzce izleyen çocuklar verilen her tür mesajı kalıcı olarak alıyor. Korku, öfke, kaygı gibi duyguları yoğun yaşamakla beraber, sosyal ilişkilerde zorlanmakta ve şiddet eğilimleri artmaktadır.

Televizyonun beslenmeye yardımcı alet olmadığını da kabul edelim. Televizyon karşısında yemek yediren anne sağlıklı beslenme alışkanlığının da oluşumunu engelliyor.

Çocuk televizyonda izlediği her şeyi gerçekmiş gibi kabul edebiliyor.

  • Televizyon   çocuğunuzun neyi anlamadığını fark etmez.
  • Televizyon  doğru yaptığı bir hareket için sevinmez.
  • Televizyon çocuğunuza gülümsemez.

Çocuğunun hayatından televizyonu çıkaramıyorsan azaltmayı başarmalısın.

Çocuklar hangi programın kendilerine uygun olduğuna karar veremez.

2,5-3 yaşından büyüklere, içeriği çocuğunun zihinsel kapasitesine uygun eğitici programları kısa sürelerle ama ebeveyn eşliğinde izlet. Onun yanında oturarak programda olanlar hakkında konuş, sorular yönelt. Çocuğun gördüklerini anlatması  dil gelişimine de katkıda bulunabilir.

Çocuğa izlediğinin yalnızca bir film ya da hikâye olduğu anlatılmalıdır.

En etkin öğrenme yolu deneyerek yaşayarak öğrenmedir.

(OKURA NOT: Televizyon kontrolümüzdeki başarıyı cep telefonunda gösteremedik. Kızımız doğmadan cep telefonu ile çocuğunu konuşturan anne-babalara da çok kızıyordum Berrasu’nun doğumu ile bütün hassasiyetimize rağmen tek ihlal edilen kuralımız bu oldu. İlk zamanlar aynı odada bulundurmadık. Cep telefonu hayatımızın içine o kadar girmiş ki çocuğun bulunduğu ortamdan tamamen uzaklaştırmayı başaramadık. Zaman içinde kendisi de telefonu keşfetti ama çok şükür cep telefonuna bağlılığı annesi gibi sıfır seviyelerinde. Kablolu, tuşlu, basit ev telefonumuz kızımızın daha çok ilgisini çekti. Tekrar tuşuna basarak anneannesini aramayı öğrettim. Ahizeyi eline alıp, birde konuşma pozu verip araması görülmeye değer.)

Reklamlar
ÇOCUK EĞİTİMİ kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: