İngilizce Şarkılar (Müziğin Çocuğun Hayatındaki Önemi)

Bugün oyun grubumuz yine toplandı. Berrasu, Ece,Oğuz ve Melis’ten oluşan dünya tatlısı dört minik canlının gözümüzün önünde büyümesine hepimiz şahit oluyoruz. Anneler hem etkinlikleri planlıyor, hem oyunlar oynatıyor,  hem de sohbet ediyoruz. Çocuklar kadar annelerin de buluşma günlerini iple çektiğini bugün yine birbirimizle paylaştık. Oyun grubumuz 28-32 aylık çocuklardan oluşan bir grup.

Bugün biraz dağınık bir toplantı yaptık. Buluşma Oğuz ve Berrasu’nun öğlen uyku saatine denk geldiği için parka Ece ve Melis gittiler. Sonra hep birlikte evimizde minikleri ve annelerini ağırladık.

Berrasu’nun çok sık dinlediği bazı İngilizce şarkılarını bir süre önce oyun grubundaki arkadaşlarımızla da paylaşmıştık. Hepside çok severek dinlemiş ve öğrenmişler. (Hani okullarda çocuklara eziyet halinde hazırlatılan yılsonu gösterilerinden hazırlasak) Bizimkiler hiç provasız büyük bir sov ortaya çıkarıyorlar.

Müziğin Çocuğun Yaşamındaki Önemi nedir?

Niçin İngilizce şarkılar dinletiyoruz? 

Müzik insanlık tarihinin başlangıcından beri, hem çok etkili bir eğitim aracı, hem de çok önemli bir eğitim alanıdır.

Her çocuğun hayatında müzik vardır. Şarkı söyler, dans eder, enstrüman çalar veya müzik dinler. Her çocuk müzikle ilgili en az bir etkinliği yaşamına katar.

Bilim dünyasında, müzikle erken yaşta tanışmış çocuklar ile ilgili birçok deney ve çalışma yapılmaktadır.

Düzenli ve sürekli bir müzik eğitiminin,

 • Dikkat /konsantrasyon 
 • Koordinasyon
 • Ana dil öğrenimi
 • Uzaysal beceriler
 • Özgüven
 • Karakter
 • İlgi ve yetenekler
 • Beyin ile duygular arasındaki koordinasyon” gibi konular üzerinde olumlu etkisi vardır.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için http://www.muzikegitimcileri.net/bilimsel/bildiri/I-Eskioglu_1.html  bir göz atmanızda fayda var.

Ayrıca,

 • dinleme alışkanlığı
 • disiplin
 • akciğer gelişimi
 • beynin erken gelişimi” gibi konular üzerinde olumlu etkisi vardır.

 

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için http://www.pudra.com/anne-cocuk/cocuk-gelisimi/muzigin-cocuk-gelisimine-etkisi-1084.htm adresine bir göz atmanızda fayda var.

Berrasu’ya hamileliğimden beri düzenli müzik dinletmekteyim. Klasik Müzik ve Klasik Türk Müziği en çok dinlediği hatta özel olarak dinlettiğimiz müzik türüdür.

“Niçin müzik dinletmeliyim?” ve “Hangi müzik türlerini dinletmeliyim?” sorularımın cevabını Dr. Semih Sumak ve Dr. Elçin Summak’ın yazdığı “Akıllı Bebekler Akademisi”  kitabında bulmuştum.

http://www.akillibebeklerakademisi.com/

Klasik müzikte Mozart, Bach, Beethoven Çaykovski, Schubert en ağırlıklı dinlettiğim bestekârlardır. Klasik Türk Müziği’nde de Hicazkâr, hüzzam, rast, acem, hicaz, beyati, nihavent makamlarına ağırlık verdim. Klasik Türk Müziğinde Niyazi Sayın’ın, Volkan Yılmaz’ın, Mesut Cemil Sezgin’in ney ile yaptığı müzikler ağırlıklı olarak dinletmekteyiz.

İlk bir yıl odasında gece uyurken de sürekli Klasik Türk Müziği dinlettik. Özellikle komşularımıza da sabırlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Şimdi gündüzleri uyku saatlerinden önce Klasik Türk Müziği çalıyorum. Uyuyuncaya kadar dinlemiş oluyor.

Çocuklara doğuştan ya da çok erken yaşlarda dil öğretmenin çeşitli yöntemleri var.(Not:Daha açıklayıcı bir yazı yazılacak.)

Her yabancı dil, o ülkenin kültürüyle birlikte öğretilir. Yabancı dil öğretiminde öğretilen dilde söylenen şarkılar, çocukların eğlenerek öğrenmesine de yardımcı olur. Şarkılardaki ritimler öğrenmeyi kolaylaştırır ve uzun süre hafızada kalır. Bu fikirlerden yola çıkarak Berrasu’ya erken yaşta bir yabancı dil öğretimine destek olması açısından ağırlıklı olarak İngilizce şarkılar dinletmekteyiz.

İngilizce şarkı kaynaklarımız:


Reklamlar
AKTİVİTELER, MÜZİK kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . 2 Comments »

2 Yanıt to “İngilizce Şarkılar (Müziğin Çocuğun Hayatındaki Önemi)”

 1. ayşe Says:

  Merhaba Ülkü hanım bu müzikli oyun paylaşımnız için çok teşekkür ederiz. İngilizce tabiki önemli fakat anadiliyle de bu tür oyunlar oynasınlar istiyorum. Malesef bulamadım. Bana yardımcı olur musunuz*

  • ulku Says:

   Ayşecim çok fazla ( ingilizce oyunlu şarkılar kadar) türkçe kaynak yok. Ama kendi beğendiğiniz şarkılara kendiniz klip çekebilirsiniz. iki elim, iki kolum bacaklarım var şarkısını düşünelim. çocuğunuz bunları gösterirken hem şarkıyı öğrenir, hem eğlenir, hem de organları öğrenir.


Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: