Okul Öncesi Çocuklara/Bebeklere Kitap Okumayı Sevdirme Önerileri

Berrasu ile ilgili gün içindeki yaşadıklarımızı telefonda bile olsa bazen dostlarımız ve akrabalarımızla paylaşıyoruz. Çoğunluklada yakın çevremizdeki arkadaşlarla paylaşıyoruz.

Birkaç gün önce arkadaşımla sohbet ederken Berrasu’ya kitapları nasıl sevdirdiğimi sordu. Kızımıza kitap sevgisi kazandırmak için yaptıklarımızı onunla da paylaştım. Blogda da paylaşma fikri o an aklıma geldi.

Kızımıza kazandırmaya çalıştığımız, en dikkat ettiğimiz konulardan biri kitap sevgisi. Kitap Ülkü ve Volkan’ın hayatının olmaz ise olmazlarındandır. Bu sevgiyi kızımızda da görmek istiyoruz. Sanırım bunu başarma yolunda ilerliyoruz. Özel olarak yaptığımızdan çok özel olarak dikkat ettiklerimiz oldu. Kitap satın almak aile bütçemizde çok büyük bir yer kaplar.

Kitaplarla ilgili bazı prensiplerimiz var.

 • Asla ve asla korsan kitap almıyoruz. ( Korsan kitap aldığı için mazeret üretenleri de anlamaya çalışmıyorum.)
 • Kitaplarımızı artık kimseyle paylaşmıyor ve ödünç vermiyoruz. Birçok değerli kitabımız ödünç alanlar tarafından geri getirilmeyince çekirdek aile kararı ile bunu uygulamaya başladık.

Okul Öncesi Çocuklara/Bebeklere Kitap Okumayı Sevdirme Önerileri

(Aşağıdaki maddeler bizim kendi evimizde uygulayarak tecrübe ettiğimiz fikirlerdir.)

 • Her gün rutin okuma saati olsun. Bu okuma saatlerinde siz ona kitap okuyun.(Gece yatmadan önce veya öğle uykusu öncesi)
 • Okuma sırasında coşku ile okuyun.Özellikle tekrar oku tekliflerini geri çevirmeyin. ( Çocuklar tekrarları çok sever. Her tekrar isteyişi konuya hâkimiyet sağladığını ve öğrenmeye geçtiğini gösterir.)
 • Okuma ses tonunuza çok dikkat edin. Melodik, kitabın konusuna uygun seslendirmelerle, vurgulara dikkat ederek okuyun.
 • Resimleri ona da gösterin ve yorumlatın. (Henüz bebekken dahi resimleri gösterin. Sayfadaki bir objenin yerini sorun. Bu ne? Aaaaa! Kapıyı kim açtı? Sanki siz göremiyormuşsunuz gibi yapın. O bulsun size göstermeye çalışsın. Henüz konuşmuyor hatta çok çok bebek olsa dahi ona düşünmesi için zaman verin. Kendi yorumlarınızı da yapın. Ne kadar şirin bir tavşan.)
 • Her okuyuşunuzda aynı resimleri, aynı detayları gösterin. Aynı yorumları yapın. (Gökkuşağının renklerini sayın. Ayıcığın mavi ayakkabılarını gösterin.)
 • Okuduğunuz sayfada kalmak istiyorsa o sayfada daha uzun kalın. Çünkü o sayfa ilgisini çekmişse keyfini çıkarmasını sağlayın.
 • Henüz bebekken kitabı ağzına götürmesine engel olmayın.(Kitap seçiminizi yaşına uygun yapın. Kaliteli baskılı kitaplar, alın. Ağzına götürmek, dişlemek isteyecektir. Lütfen itiraz etmeyin. En fazla ağzına götürür ve yenmeyeceğini tecrübe eder.)
 • Ayrıca, gün içinde evdeki herkes birlikte keyifle kitap okuyun.Herkes kendi kitabını okumalı. Özellikle bu saatler çocuk/bebek mutlu, tok, altı temiz olduğu ve  oyun oynadıktan sonraki saatlerde olmalı. (İlk önce sürekli size kitabını okutturacak ama uzun bir süre sonra kendi kendine okumaya başlayacak.) (Not: Okuma yazma bilmeden kendi kendine nasıl okuyacak? İlk bebeklikte Çok renkli, kalın kartona basılmış, onun ilgisini çeken her türlü kitap ona kendi kendine kitap ile zaman geçirme alışkanlığı kazandırır.)
 • Kütüphane ve kitapçıya çok sık gidin. Kitapları, dergileri inceleyin ve alışveriş yapın. Kitapçı olmazsa olmaz, gidilmesi gereken bir mekan olarak çocuğun aklına yerleşir. (Not: Birçok kitapçıda çocuklar için oturma alanı bulunmuyor. Biz kendi alanımızı kendimiz yaratıyoruz. En alt raflarda yığın halinde duran kitapları biraz iteliyor ya da yan taraflara koyuyoruz. Berrasu’ya bir alan yaratıyorum. İlgisini çeken kitapları o alanında inceliyor. Tekrar yerine götürüp bırakıyor. Gitmeden önce de tekrar rafı eski haline getiriyoruz.)
 • Çocuğunuzun o dönemde en çok ilgisini çeken konu ya da tema varsa onlarla ilgili kitap seçin.
 • Evinizin her tarafında kitap görmeli. (Yatağınızın başucunda, oturma grubunuzun yanında, bilgisayar ve çalışma masanızın etrafında, balkonda. Kitabın yaşamın bir parçası olarak algılaması sağlanmalı.)
 • Aylık, haftalık çıkan süreli yayınlardan yaşına en uygun olan bir yayını satın alın. (Biz Berrasu Ada’nın 10 aylığından beri Meraklı Minik Dergisi’ni http://www.tubitak.gov.tr/merakliminik takip ediyoruz. Özellikle üye olmadım. Çünkü her ayın dördünden sonra özellikle Meraklı Minik Dergisi almaya gidiyoruz. Standa kendisi koşarak gidiyor ve dergisini buluyor. Eline alıp kasaya getiriyor. Kasadaki abi ya da ablaya dıttttttttt yaptırıyor.(Kasadan geçirme işleminin Berrasuca adı) Annesi para veriyor. Bazen kendisi tokasını da teklif ediyor. Ama henüz toka ile alışveriş yapamadı)) Henüz gelmemiş ise de gelmediğini başka zaman almamız gerektiğini fark etti.
 • Birlikte alışveriş listesi hazırlamak. Henüz okuma yazmaya geçmemesine rağmen listeye ilave etmek istediği ihtiyacı varsa ya ürün ambalajı ilave edilir ya da şekli çizilir. Şimdilik Berrasu’ya yalnızca Tubitak Yayınları’ ndan kitap seçme hakkı veriyorum. Kitapların arkasındaki görsellerden hangisine sahip olmak istiyorsa onu istiyor. (Programsız rastgele bir markete girerken bile ihtiyaçlarımızı Berrasu’ya söylüyoruz. Ona da soruyorum. İhtiyacı varsa hemen söylüyor. Genellikle süt ve bubuk draker (çubuk kraker) istiyor. Söylediklerimiz dışında da hiçbir şey almamaya özen gösteriyoruz, hatta almıyoruz.)
 • Bütçeniz imkân veriyorsa özellikle ilk bebekliğinde çocuğunuza hazır aktiviteler de sunacak bir yayına üye olun. İlk bebeklik dönemleri bakıma en çok ihtiyaç duyulan ve anneleri zorlayan bir dönemdir. Anne çocuğun günlük bakımını üstlenmek zorunda olduğu için zor günler yaşıyor. Ama çocuğuna da çeşitli faaliyetler yaptırmak istiyor. Bu sebepten dolayı size çocuğunuzun aylık gelişimlerine uygun faaliyetler sunan bir dergiye abone olmak sizi biraz rahatlatır. ( Çok araştırdım. Abone olduğum içinde hiç pişmanlık duymadığım Adım Adım dergisine http://www.adimadim.com/tr-TR Berrasu 10 aylıkken abone olduk. Başka bir yazımda dergi ile ilgili paylaşımlarımı yapacağım.)
 • Eve gelen gazete, dergi ve katalogları incelemesine müsaade edin.
 • Evinizin varsa kütüphane ya da kitaplığına dokunmasını yasaklamayın. (Bu kitaplar anne-baba kitabı onlara daha dikkatli davran diye açıklarsanız emin olun o minicik elleri ile sizin kitaplarınızı sevdiğini göreceksiniz.)

Çocuğunuzu oyuncakla şımartacağınıza kitap alarak şımartın.

Reklamlar
KİTAPLAR kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: