YARAMAZ FINDIK (I Forgot to Say I Love You)

Çocuğunuza komşunuz, akrabalarınız, arkadaşlarınız sürekli bir olumsuz yakıştırma yapsa kızar mısınız? Kızmakta laf mı kesin çıngar çıkarırsın.

Başkaları söylediğinde kızdığın, hatta kızacağın yakıştırmaları anne-baba olarak çok rahatlıkla çocuğuna söylüyorsun. Ama kendine ve eşine kızmıyorsun.

Küçücük çocuk deyip geçmeyelim. Bütün hepimiz gibi onlarda hafızalarında muhafaza ederler. Çocuklarımızı, öğrencilerimizi tanımlayacak sözcüklere dikkat edelim.

Çocuğunuzu zedeleyecek etiketler yerine onu güçlendirecek tanımlamalar kullanın” diyor Dr. Harvey Karp Mahallenin En Mutlu Yumurcağı kitabında.

Zarar Veren Etiketler                       Güçlendiren Tanımlar

Her şeye burnu sokar                             Meraklı

Yemek Seçer                                           Ne İstediğini Bilir

Mızmız                                                       Kendi Fikirlerini Savunan

Hiperaktif                                                  Hareketli

Utangaç                                                     Dikkatli

Vahşi                                                         Enerjik

İnatçı                                                        Azimli

Küstah                                                      Cesur

Huysuz                                                     Seçici

Çuval Gibi Ağır                                        Düşünceli ve İhtiyatlı

Zarar veren sözlerden biri de çok kullanılan “yaramaz” sözcüğüdür. Nerdeyse istisnasız her çocuğun yaramaz sıfatı vardır. Bu neyin göstergesi olduğunu biliyor musun? Anne-baba ve çocuğun kötü davranışlara konsantre olduğu anlamına geliyor. Sayısı daha az olmasına rağmen yanlışlara o kadar konsantre durumdayız ki, doğru davranışlarının sayısı daha fazla olmasına rağmen doğruları görmüyoruz.

Dr. Harvey Karp’ ın kitabını başucu kitabı yaptığımı söyleyebilirim. Özellikle yukarıdaki maddeleri evde buzdolabı üstüne astım ki sürekli aklımızda olsun. Çocuklara bu sıfatları kullanmadım diyen anne-baba belki de yoktur. Ama neden daha motive edici, onu güçlendirici tanımlamalar varken olumsuzu kullanalım dedik ve hayatımızdan çıkarmaya karar verdik.

Biz evde yaramaz sözcüğünü çıkarmaya çalışırken gece zevkle okuduğumuz kitaplardan Nazlı’nın Uyku Saati’nde “Yaramaz Fındık” kitabı okunuyordu. Anne meraklı kızı ondan daha meraklı olunca “Yaramaz Fındık” kitabını da merak etmeye başladık. Kızımla beyin fırtınası yaptık. Kitabı aldığımda Berrasu 26 aylık olduğu için beyin fırtınası çok kısa sürdü. Fındık kelimesi onun için yalnızca bir anlama geliyor. Fındık bir yiyecek, kabuğu kırılır, bir de annesinin uydurduğu sincap masalında vardı. Küçük sincap ıvır zıvır yemeyi seviyordu, büyük sincap fındık, kayısı, elma yemeyi seviyordu.

Kitabı aldığımızda bir de ne görelim. Küçük yavru ayının adı Fındık’mış. Berrasu hemen yorum yaptı. “Ama o sincap değil” dedi. Fındıkla sincabı özdeşleştirmiş. Senin adın Berrasu, annenin adı Ulkü, babanın adı Volkan, onun adı Fındık dedim. Konu dağıldı ennennenin (anneannesine öyle diyor) adı, dedenin adı, dayının adı, babaannenin adına döndü bizim konuşmamız. Olsun daha önce de sık sık isimlerimizi, akrabalık bağlarımızı bazen ninni, bazen sohbet, bazen masal olarak anlatıyordum.

Aradan geçen süre içinde “Yaramaz Fındık” kitabı da her gece okunan okuma kitaplarımız içine girdi.

Sizin evde de oluyor mu? Tam dışarı çıkacaksınız bir aceleniz vardır. Bir an önce evden çıkmak için siz uğraşır durursunuz. Çocuğunuz bulur bir oyalanacak bir uğraş. Dünyanın en önemli işini yapıyor gibi sakin sakin o işini yapar. Bir an önce yemek yesin istersiniz o yine bir oyalanmaca bulur. Sokağa nihayet çıkarsınız akla hayale gelmedik oyalanmacalar bulur. Bazen bir kaldırım taşı, bazen kedi, bazen bize göre anlamsız ona göre çok anlamlı bir şey bulur yollarda takılacak. En sonunda kolundan çekiştirip sürükler gibi götürülen bir çocuk manzarası çıkar ortaya. Anlamayız biz o koşturmaca içinde onun önem verdiği değerleri.

Önemli olan bizim acele olan işimizi halletmemizdir. Bu koşturmacalar sırasında Çocuğumuzun yaptığı doğru davranışları görmeyiz de, yaptığı yanlış davranışları görürüz ve anlatırız.

“Yaramaz Fındık” çocuğun dünyasındaki bazı değerleri hatırlatıyor bize. Odayı toplamaktan, bir yerlere geç kalmaktan daha önemli olan sevgimizi söylememiz olduğunu hatırlatıyor. Bir de çocukların oyuncak arkadaşlarına olan bağlılıklarını anlatıyor.

Kitabın orijinal adı “I Forgot to Say I Love You”. Dr. Harvey Karp’ı okuyunca Fındık’a yaramaz etiketi veren Türkçe ismi yerine kitaba orijinal adının verilmesi tercih edilseydi diye düşündüm.

Sevdiklerimize onları sevdiğimizi söylemeyi hiçbir zaman unutmayalım.

Miniklerimizin negatif diye gördüğümüz özelliklerinin, büyüdüğünde çocuğumuzun avantajına olacak birçok olumlu tarafı olacağını da unutmayalım. Başkasına asla müsaade etmeyeceğimiz minik yaramazlarımızı etiketlemeden iyi düşünelim.

Yaramaz Fındık
Anna Currey, Miriam Moss
Türkiye İş Bankası Yayınları/

Renkli- Resimli Kitapları
24 sayfa
ISBN: 9789944888196; Boyut: 20 x 20 cm;
Önerdiğim yaş başlangıcı: + 2


Reklamlar
KİTAPLAR kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: