23 Nisan Kutlu Olsun… Sevinin küçükler, övünün büyükler…

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. 23 Nisan 1920′ de TBMM’nin açılması ile egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu ilan etti Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk.

Hepimiz çocuk olduk ne mutlu ki hepimiz çocukluğumuzda birden fazla 23 Nisan coşkusu yaşadık. Teşekkürler Atam. Herşey için teşekkürler. Çocuk dünyama bayram heyecanı yaşattığın için teşekkürler.

İlkokulu farklı şehirlerde okudum babamın görevinden dolayı. Birden üçüncü sınıfa kadar Elazığ’da Dumlupınar İlkokulu’nda, dört ve beşinci sınıfı Nevşehir’de Cumhuriyet İlkokulu’nda okudum. Uzun yıllardır sizlerden haber alamasam da çok teşekkür ederim Ekrem Bostancı ve Fehime Namlı öğretmenlerim. Ellerinizden öperim. Ben çok şanslıydım benim ilkokul öğretmenlerim bana bütün milli bayramların coşkusunu yaşattılar ve öğrettiler. İlk defa ilkokul birinci sınıfta tenis kıyafetimle, elimde tenis raketimle yürüyüş yaptım stadyumda. Dört ve beşinci sınıflarda okul korosunda ve halk oyunları gösterisinde görev aldım.

Bayram denilince aklıma Nevşehir gelir. Ben orda öğrendim bayram telaşını, heyecanını. Milli bayramları halk coşkuyla karşılardı. Bizim mahallenin teyzeleri bayrama birgün önceden hazırlanırdı . Gösteri falan yapmayacaklar. Hatta çoğunun okula giden çocuğu bile yoktu. Ama teyzeler börekler açar, kekler yapar hatta yaprak dolmalarını hazırlarlardı. Neden mi? Sabahleyin bayrama gidecekler, stadyuma gidecekler. Stadyumlar şimdiki gibi koltuklu falan değildi. Sıra sıra taş merdivenler vardı. Bu sebepten minderlerini bile akşamdan hazırlarlardı. Ben Nevşehir’ de beş yıl yaşadım. Bütün yıllarda da bu coşkuyu yaşadım. Teşekkür ederim Nevşehir’li teyzelere çocuk dünyama böyle güzel anılar kattıkları için.

Yarın Berrasu Ada ile sabah stadyuma gidip töreni izleyeceğiz. Sonra Cadde’ ye gidip 23 Nisan kortejine katılacağız. Akşam’ da ilçemizin bayram şölenine katılacağız. Belki sana akşamdan börekler açıp, dolmalar yapmadım kızım ama sen bu ülkenin geleceğisin. Bayram coşkusunu yaşamalı ve öğrenmelisin. Elinde Türk Bayrağı taşımanın gururunu yaşayarak öğreneceksin. Şimdi “Mustafa Kemal Atatürk” resmi gördüğünde “Anne bak Atatürk” diye coşkuyla bağırıyorsun. Hayatının her döneminde Mustafa Kemal Atatürk’ ü sevgi ve saygıyla anman gerektiğini zamanla öğreneceksin.

23 Nisan “Çocuk Bayramı”

Meclisin açıldığı günün (23 Nisan 1920) akşamı yatsı vaktinden evvel Yunus Nadi, Mahzar Müfit, Ruşen Eşref, Fethi Beylerle Hoca Feyzullah Efendi ve ismini hatırlayamadığım birkaç milletvekili Direksiyon binasında toplanmışlar, Atatürk ile sohbet ediyorlardı. Bu konuşmalar arasında bir milletvekili:

-Paşam, bu güzel günün adını henüz koymadık, bir ad koyalım, dedi.

Bunun üzerine Atatürk, yarı karanlık odada koltuğunda doğrularak:

-İşgal kuvvetlerini nasıl olsa atacağız. Fakat karşımızda altı yüz senelik bir imparatorluğun dağılmış da olsa bir hükümeti duruyor. Onun karşısında Meclisimiz çocuk sayılır. Onun için bugünün adına “Çocuk Bayramı” diyelim. Büyüsün ve kendi zaferini kendi ilan etsin, buyurdular.

Atatürk’ün bu sözleri oturanların alkışları ve tasvipleriyle karşılandı. Böylece 23 Nisan Meclisin açılma günü, Çocuk Bayramı olarak kabul ve ilan edildi.

Ali Metin (Atatürk’ün Emir Çavuşu)

Kaynak: Ziya Oranlı, Atatürk’ün Şimdiye Kadar Yayınlanmamış Anıları, Anlatan: Ali Metin (Atatürk’ün Emir Çavuşu), Ankara 1967 s. 84


Atatürk Diyor ki: “Egemenlik, kayıtsız ve şartsız milletindir.”

Atatürk Diyor ki: “Kadının en büyük vazifesi evlattır. İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse bu vazifenin ehemmiyeti layıkıyla anlaşılır. Milletimizin kuvvetli bir millet olmaya karar vermiştir.. Bugünün gereklerinden biride, kadınlarımızın her hususta yükselmesini. temindir. Bu sebeple kadınlarımızda alim ve teknik bilgi sahibi olacaklar ve erkeklerin seçtikleri Bütün tahsil derecelerinden seçeceklerdir. Sonra kadınlar sosyal hayatta erkeklerle beraber yürüyecek ve birbirinin yardımcısı ve koruyucusu olacaktır.

Atatürk Diyor ki: “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

Atatürk Diyor ki: “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

Atatürk Diyor ki: “Zafer, zafer benimdir diyebilenin; başarı, başaracağım diye başlayanın ve başardım diyebilenindir.

Atatürk Diyor ki: “Her ulus çocuklarının sıhhatli ve gürbüz olmaları için yaşadıkları bölgenin sıhhi şartlarını temin etmek, devlet halinde bulunan siyasi teşekküllerin en birinci ödevidir…

Reklamlar
GENEL kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . Leave a Comment »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: